| Abracadabra22222 a întrebat:

As vrea si eu sa stiu unde pot gasi o facultate pentru medicina alternativa in Romania, mai exact pentru chiropractica, sunt clasa a 12 a si m-am decis sa merg pe drumul asta. Cine stie imi poate spune si mie o asemenea facultate? sau un site unde pot gasi mai multe informatii despre cursuri, costuri, etc. Va multumesc.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Ca sa stii in ce te bagi!
1. In Romania NU exista facultate de medicina alternativa. Se fac doar niste cursuri de formare profesionala dupa finalizarea carora te alegi cu un certificat de calificare profesionala, nicidecum cu o diploma universitara de licenta. Cursurile sunt organizate de doua asociatii care sunt, evident, rivale :Ordinul Practicienilor de Medicina Complementara/ Alternativa(OPMCA) si Uniunea Practicienilor de Medicina Complementara si Alternativa(UPMCA)
2. Exista o lege privind organizarea si functionarea activitatilor si practicilor de medicina complementara/alternativa, repectiv Legea nr. 118/2007. Citeste -o : http://www.dreptonline.ro/legislatie/lege_medicina_alternativa.php
3. Legea 118/2007 nu poate fi aplicata in litera ei lipsindu-i Normele metodologice de aplicare!--- au trecut deja 10 ani de la publicarea legii in Monitorul Oficial si nici urma de Norme desi legea obliga Ministerul Sanatatii sa le elaboreze!
In acest sens iata un extras din Legea nr. 118 din 02.05. 2007 privind organizarea si functionarea activitatilor si practicilor de medicina complementara/alternativa - publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 305 din 08.05. 2007:

"Art. 26. - In aplicarea prezentei legi, Ministerul Sanatatii Publice emite norme metodologice, in termen de un an de la publicarea prezentei legi in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

Art. 27. - In termen de 6 luni de la intrarea in vigoare a normelor metodologice prevazute la art. 26, toti practicienii de medicina complementara/alternativa care desfasoara sub orice forma activitati si practici de medicina complementara/alternativa vor fi supusi procedurilor de autorizare prevazute de prezenta lege".
4.Ca o consecinta a lipsei Normelor de aplicare a legii, respectiv a lipsei unei precizari clare asupra "cine" si "cum" sa pregateasca terapeuti in medicina alternativa au aparut 2 organizatii :OPMCA si UPMCA! Niciuna dintre ele nu se lauda ca sunt avizate/autorizate sa functioneze de catre Ministerului sanatatii!
In schimb, OPMCA se lauda ca da avizul pentru obtinerea autorizatiei de libera practica si, mai mult, atentioneaza terapeutii de existenta unei" organizatii paralele"(adica UPMCA, rivala!)care incearca sa se substituie ei :http://www.opmca.ro/
Cea cu denumirea de UPMCA, se lauda si ea ca da avize! Mai mult, conditioneaza obtinerea diplomei de terapeut in terapii complementare de absolvirea unui alt curs :https://www.upmca.ro/formare-profesionala

In concluzie, as spune ca o lege precum legea 118/2007 care da dreptul unui absolvent al facultatii de istorie, matematica, stiinte politice sau orice alta facultate care nu pregateste medici, este o lege ABERANTA! Mai mult ca sigur ca un chiropractician de profesie chimist dar absolvent al cursului oferit de OPMCA sau UPMCA va disloca sau chiar fractura oasele celui care spera sa fie vindecat.

2 răspunsuri:
| Cartofescu a răspuns:

Cauta detalii despre doctorul Ciomu.

| Abracadabra22222 explică (pentru Cartofescu):

Am vazut ca i-a taiat penisul unui om. Ce legatura are cu ce am intrebat eu? Poate am gasit o persoana gresita dar pe toate site-urile doar despre asta se vorbea.