| Laurentiu_Tudorache_1995 a întrebat:

Asi dorii sa urmez un curs de mescanic auto si nu stiu unde sau ce trebuie sa fac sa urmez acest curs, daca ma poate ajuta cineva va rog mult!

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca esti major si nu ai un loc de munca te poti inscrie la AJOFM din judetul tau ca" persoana aflata in cautarea unui loc de munca".In aceasta calitate, poti beneficia de cursuri gratuite la formatori autorizati.
Alta varianta ar fi sa-ti platesti cursurile de formare profesionala cautand, in localitatea de domiciliu, un formator autorizat care are in program asemenea cursuri.In asemenea situatie, trebuie sa fii foarte precaut: nu toti formatorii sunt autorizati! Cauta, in link, pe cei autorizati cu un clik pe "Registre Nationale" si apoi pe "RNFFPA-Registrul National al Furnizorilor de Formare Profesionala a Adultilor"(sunt vreo 25 de pagini!); http://www.anc.edu.ro/? page=registrul-national-al-furnizorilor-autorizati#
Cei care ofera asemenea curs de calificare cu durata de minim 4 luni, trebuie sa aiba parteneri unde cursantii fac practica.
Ca idee cauta UCECOM in orasul tau--- au cursuri de calificare, au scoala postliceala, au liceu, au scoala profesionala.

| StAlecs a răspuns:

Prima data urmeaza un curs de Limba Romana si dupa du-te la "mescanic auto"!