| stefstefansteff123 a întrebat:

Astazi am dat comanda pentru o casa de marcat pentru firma mea (SRL), acum imi cer Ordin de Plata (OP) eu detin un cont pe numele firmei (firma este inca in curs de infintare) la BT si folosesc BT24 / BT GO.
Cum pot sa fac un ordin de plata?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca ai la BT, asta inseamna ordin de plata : https://intreb.bancatransilvania.ro/ce-este-un-ordin-de-plata/

Ordinul de plată (sau, mai simplu, OP-ul) este documentul pe care trebuie să îl completezi atunci când vrei să faci un transfer din contul tău către o altă persoană (poate fi vorba despre o persoană fizică sau persoană juridică, denumită beneficiar).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Practic faci un transfer din contul tau in cel in care trebuie sa platesti

| adryang78 a răspuns:

Dacă firma este încă în curs de înființare, presupun că în contul bancar ai depus doar 200 de lei, capitalul social.
Poți merge la bancă, depui în cont suma necesară pentru achiziționarea casei de marcat și completezi pe loc un OP prin care transferi această sumă către furnizor. Sau, dacă ai deja banii necesari în cont, poți face transferul din aplicație și generezi dovada plății în format.pdf, pe care o trimiți apoi furnizorului prin e-mail.