| anonim_4396 a întrebat:

Ati putea sa imi spuneti ce trebuie sa stiu pentru prima zi de facultate? Cum se obisnuieste la inceput? Ceva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

La facultate se fac cursuri si seminarii, chiar din prima zi; ce cursuri si ce seminarii ai vezi pe orar, la avizier; cursurile se tin in amfiteatre mari iar seminariile in sali de clasa. Atmosfera e relaxata si prieteneasca. Poate fi si o fisa de completat. Se poate sa trebuiasca sa optezi pentru module; adica materia poate fi impartita in module mai mici, ca sa poata fi aprofundata, si optezi pentru unul. Nu uita sa optezi si pentru modulul psiho-pedagogic, care iti va permite sa predai - daca vei dori. In prima zi, la orice curs sau seminar se face cel mult o prezentare generala. Totul e extrem de cool, e o atmosfera in care nu m-ar deranja sa traiesc zi de zi.

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Si eu ma gandeam sa intreb, dar daca ai intrebat tu sunt pe faza pentru raspunsuri! Eu sunt interesat mai mult de camin.happy

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nimic. Nimeni nu stie nimic. Toti sunt speriati si picati din luna.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nimic diferit fata de liceu.
O mare de oameni intr-un amfitetru care asteapta pe rand sa fie strigati sa isi gaseasca restul grupei.
In cazul in care mai ai cunoscuti, e mai usor.

Conditiile din camin sunt diferite de la oras la oras, dar si de la universitate la universitate.
Eu stau la UBB, Cluj, in camera de 2. Am bucatarie si baie in camera, iar camerele au fost renovate prin 2014, mi se pare. Cele mai multe camine nu au nici bucatarie, nici baie in camera.