| dreams.of.powder a întrebat:

Auziti... am si eu 3 intrebari in unahappy
daca raspundeti, adica daca stiti macar un raspuns la vreuna dintre ele va rog sa-mi raspundeti, ca raman datoare cu fundita, sau cu delea cu"folositor", amuzant si bla bla bla.

chiar daca sunt clasa a saptea...ma cam gandesc la ce liceu sa dau, adica la ce profil de liceu.

1- daca dau la liceul sportiv ce cariera mi-as putea face? adica ce as putea sa devin cu acest liceu? ca sa continui sirul de legatura, dupa liceul sportiv la ce facultate sa dau?
ce materii sunt?
2-daca fac liceul sau facultatea de litere si filozofie sau ce-o fihappy ce as putea sa devin? unde este o astfel de facultate sau liceu? in romania, in ce zone adica.
ce materii sunt?
3-daca fac liceul de politie si apoi academia de politie, sti vreo zona care sa merite? ca este academie de politie de exemplu la sibiu, bucuresti, iar liceu la buzau, si pe unde-o mai fi... unde este cel mai bine?
ce materii sunt?
cazarea am inteles ca este gratuita pentru ca este de stat.

offff... sau ce liceul, profil adica, si apoi facultate, ce idei adica imi dati? sa spun pasiunile mele.
imi place sa compun poezii, sa scriu compuneri sa citesc, nu m-as putea desparti de astea chiar daca as face si liceul de politie sau sportiv, sau oricum, nu as putea renunta la compun poezii in general, la citit si etc
desenez, dar nu-mi place sa invat teorie cu contrastele si bla bla bla, deci e exclus sa dau la vreun liceu de acest gentonguedar desenez a doua pe clasa, iar primul deseneaza vvvvvvvvvvvverrrrrrrrrryyyyyyyyyy goooooooooodhappy
imi place sportul:X:X:Xmulllllllllt:X:X:Xfac si voley:X:X:Xmi-ar place sa devin voleybalista... dar nu stiu ce pasi sa urmez si alte chestiihappy
ce-mi mai place...
mai multe.
nu-mi vin in minte.
aaaaa
mai imi place si sa urc pe munte, iarna, vara, cand o fi, imi place zapada, imi place apa:Xdar nu si daca e saratAlaughinginghit multahappysi nu stiu sa inothappy
multumesc anticipat, raspunsul cel mai bun primeste fundita, si la restul dau folositorhappy

Răspuns Câştigător
| undercovergirl a răspuns:

Salut!

In primul rand hai sa te lamuresc cu liceul sportiv. Daca te decizi ca vrei sa dai la un liceu de sport afla ca este foarte mult de munca. Si eu am terminat liceul sportiv dar cu profil filologie - istorie si crede-ma a fost destul de greu sa imbin orele de sport cu materia, si profesorii nu sunt deloc intelegatori din contra te solicita sa dai tot.
Pe de o parte liceul sportiv are si cateva laturi pozitive : daca vrei sa imbini sportul cu politia afla ca iti va fi de mare ajutor. Daca este sa aleaga intre o fata care nu a facut sport si una care a facut timp de 4 ani o sa te aleaga sigur, plus ca iti va fi si de mare ajutor la probe care sunt foarte dificile.
Din pacate politia in momentul de fata este supusa unor grele incercari : salarii mici, disponibilizari, pentru cei care sunt din alte orase nu se mai platesc chiriile, etc.
Parerea mea este ca inainte sa i-ai o decizie sa discuti cu parintii tai si sa gasiti cea mai buna solutie.
Ahhh! si inca ceva. Ne-ai spus ca ai o anumita tragere spre partea umana ( poezii, desen, etc ), poti incerca sa intrii la un liceu de filologie ( lb. romana ) limbi straine. Iti vei dezvolta cunostiintele si poti face mai departe o facultate de jurnalism sau relatii internationale. Te va ajuta foarte mult in cariera.
Mult succes pe mai departe! happy

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Nuuu a răspuns:

Buna

In legatura cu puncutul 1.
Poti alege sa urmezi liceul cu program sportiv daca practici un sport de performana(in cazul tau voleiul). Te va ajuta si cu programul.adica unul mai lejer pentru a te putea ocupa si de antrenamente.Asta ar fi avantajul unui liceu cu program sportiv.

Iar dupa ce tremini liceul ai putea sa urmezi facultatea de sport si sa devii profesoara de sport.

Despre celelalte puncte nu stiu ce sa iti zic.

Pa Pa

| Nuuu a răspuns:

@ariutza nu trebuie sa stii sa inoti neaparat.

Poi mai poti deveni kinetoterapeut.

| marrinnaa a răspuns:

Pai cel mai bine e sa te gandesti mai bine. daca ai vrea sa iti faci o cariera in sport trebuie sa incepi direct cu liceul sportiv pe cand daca vrei sa dai la academia de politie sau facultatea de litere poti sa mergi la ce liceu vrei iar cand se termina liceul te vei inscrie la examene pentru facultatea respectiva. eu sunt la liceu si ma bate gandu sa dau la facultatea de politie pentru ca dupa ce o termin am un loc asigurat de munca si plus ca pot sa avansez, te pensionezi mai repede decat ceilalti si plus ca ai o pensie mult mai mare.iti faci relatii si tot felul de chestii din astea.si plus ca este o munca frumoasa zic eu. pe cand la facultatea de litere poti sa te faci profesor si bineinteles sa iti publici poezii sau ce iti place tie.gandeste'te bine.

| Arii :x a răspuns:

big grin N-am idee de nici una sunt abia intr-a 6-a... mai am de mancat mamaliga numai ca din cate stiu trebuie sa stii sa inoti ca sa dai la sportiv big grin

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti proasta bla bla bla bla

| nicu27 a răspuns:

Eu vreau sa ma fac politist si m-am interesat destul de mult si ca sa realizez ce mi-am propus trebuie sa ma dau la liceul sportiv sau la un liceu care se bazeaza pe romana(gramatica) si o limba straina ( la perfectie) si istorie. Dar trebuie sa tragi din greu ca sa ai o conditie fizica destul de buna. Daca esti mare( ma refer la toate lumea) si ai muschi pe tine si dai niste bani treci cu siguranta.happy