| IoanaTempah a întrebat:

Aveti destule sanse sa ajungeti ceea ce va doriti in viata? >: Dc?happy

Vrei sa ramaneti in tara sau sa profesati peste hotare?happy

Succes in carierele voastrebatting eyelashes
>big grin

Răspuns Câştigător
| Mayyyyyy a răspuns:

Sunt sigura ca avem destule sanse in Romania sa profesam! Dar in primul rand trebuie sa invatam,sa devenim cineva in viata! Eu as vrea sa raman in Romania de ce?
Pentru ca este tara mea,si sunt mandra de ea asa cum e, buna sau rea! iti multumesc pentru succesul acordat, succes si tie! viata merge inainte si :daca ai carte ai parte!

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu ma aflu peste hotare, aici viata tot ca în România e am cunostințe care au cariera și sunt vai și amar de capul lor au bani doar de întreținere și mâncare nu are rost sa mai înveți ca tot șomer ramai, cert e ca în viitor da poate fi ceva opțiune buna dar acum pe degeaba. Si îmi doresc sa ma întorc în țara știu ca acolo am cunostințe multumindui mamei mele și ma pot angaja ca șofer profesionist după ce îmi scot categoriile c, ce.

| mgtow a răspuns:

Si încă ceva, mi-e dor de casa mea dar voi reveni nu mai e mult.

| IoanaTempah explică:

@ Evelyna : In Romania se pare ca degeaba ai facultate si toate cele daca tu tot somer ramai... noi doar puteam spera ca situatia se va schimba. candva...
Mc de succes>big grin

| Morenna10 a răspuns:

Daca lupti cu adevarat pentru ceea ce-ti doresti, o sa obti. Eu cu siguranta voi ramane in tara.happy

| Ciocolatăăă a răspuns:

Am sanse. Orice vreau sa devin am sa invat si facultatea o voi face in alta tara. Am sa ma lupt pentru o bursa acolo. Vreau sa imi gasesc un job tot acolo si sa ma stabilesc, sa am cetatenia tarii respective. Unii colegi cand ma aud, ma condamna spunand "Pe mine tara asta m-a crescut si aici raman! NU plec pentru binele meu in alta parte! Raman in tara si fac un bine ei!" Ma intreb, ce bine sa faci tu tarii daca nu ai cum sa-ti gasesti de lucru pentru profesia pe care ai vrut s-o urmezi? Ce bine faci?! NU conteaza, unii sunt incapatanati, nu vor sa inteleaga. Eu stiu atatea cazuri cand au putut sa plece in strainatate si au ramas aici, gandind ca si colegii mei. Au regretat. Eu sunt foarte recunoscatoare - nu vreau sa fiu ingamfata- ca ma duce capul, am note bune si sper sa am in continuare sa pot pleca; dupa, sa-mi iau si parintii acolo happy
Succes si tiebatting eyelashes Oricum, daca voi putea sa ma intorc aici si sa traiesc bine, stii, nicaieri nu-i ca acasa, unde se vorbeste romana si totul este Romania! love struck Bafta tuturor!

| TheSpecialOne a răspuns:

Ai carte NU inseamna ai parte in Romanica noastra... la noi trebuie un mic/MARE update in genul:Ai pile ai parte sau ai bani ai parte deoarece in Romania nu conteaza ce sti si ce faci ci cine esti si de unde provi. In strinatate ai carte ai parte e 101% adevarat iar acea "parte" e foarte mare dar si carte trebuie mai multa.
As pleca si in China numa sa scap de Romanica asta de rahat

| TheSpecialOne a răspuns:

Pai poti avea 10 scoli romanesti facute ca NU AU VALOARE deaorece la majoritatea poti baga profesorului 1000 de lei si te scapa de ce grija vrei tu

| looolliika a răspuns:

Pai ink sunt minora. dar mi+ar place sa fiu doctor :X:X de ce? nu stiu. pur si simplu mi place :X eu cred ca daca faci ceva care iti place vei ajunge undeva departe big grin ...paii cred ca as ramane n tara pentru. ca.ei bine.am prietenii aproape big hug