| sasaomulsubtire a întrebat:

Aveti idee despre cum e sa fii curier pentru AMAZON in U.K? Ce stiti despre acest job? Dar doar din experinta sau din alte discutii as vrea sa fie raspunsul. Ca pe google am citit si eu. Mersi

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se lucreaza mult prin agentii la aia si ca de obicei te cheama cand au nevoie nu e un servici stabil

| Geomire a răspuns:

Buna
Sotul meu a lucrat la ei anul trecut timp de 6 luni, si este cea mai mare prostie sa te angajezi la ei. În primul rând, nu ai un program concret, afli la 10 seara la ce ora trebuie sa mergi dimineata la depozit sa iei coletele, nu stii nici la ce ora ajungi acasa, sotul meu ajungea mereu pe la 9-10 seara, deci lucra cam toata ziua. Dupa ce ca lucra ca eroul, nici nu era platit asa cum trebuia, se fac plăți la ora, dar mereu avea discuții cu ei pentru ca orele extra nu i se plăteau. Personal nu prea au, pentru ca multi vin dar si pleaca după 2-3 zile, sunt foarte haotici, nu sunt organizați deloc. În depozit sunt oameni platiti sa separe coletele, iar acei oameni nu isi fac treaba, stau afara la țigară în timp ce șoferii trebuie sa isi sorteze singuri coletele, adică ei fac si treaba celor din depozit, managerii sunt cu capul in nori, nu iti dau o rută fixa, poate daca ai noroc sa prinzi una pe care sa te lase sa stai, însă e foarte greu pentru ca acolo functioneaza doar cu nepotisme, rutele sunt in centrul Londrei, unde stai in trafic ore bune, nu ajungi la timp cu coletele, oamenii iti fac reclamație ca ai pus coletul la usa si nu in posta, etc. Vii acasa mai bulversat, mai obosit si mai nervos ca niciodata. Dupa toate astea, ei au pretenția să livrezi totul pana la 6 seara, ca apoi sa te sune si sa iti spuna sa mai iei o rută "usoara" si "mica" iar cand ajungi la destinație iti dai seama ca de fapt este o rută mare pe care o s-o termini la noapte, si iti mai si spune ca te plătește, însă iti dau bani de bomboane ca nu iti scoti benzina pe ziua aia. Dupa toate astea, daca ai vanul tau, e ok, daca nu..trebuie sa închiriezi de la ei, si dai 200 de lire pe saptamana, la început cand s-a angajat era 150 pe saptamana iar in 2 saptamani i-au umflat prețul. Deci eu zic ca mai bine nu.

| Geomire a răspuns:

Buna
Sotul meu a lucrat anul trecut la ei, timp de 6 luni. Este un haos total, nu ai un program concret, seara la 10 afli la ce ora trebuie sa mergi dimineata, si nu stii la ce ora ajungi acasa. În depozit sunt oameni platiti sa sorteze coletele, însă ei stau la țigară și șoferii trebuie sa-si sorteze singuri coletele. Managerii sunt cu capul in nori, sunt puși acolo cât sa faca si ei ceva, rutele nu sunt fixe, doar prin nepotisme se obtine o rută fixa, în rest ai cate 2 rute pe zi in self-training prin centru unde pierzi ore in sir in trafic si nu ajungi la timp sa duci coletele, după care oamenii iti fac reclamație ca le-ai pus coletul in fata usii dar ei il voiau in posta, de platit, este platit dar o grămadă de bani se duc pe taxe etc, daca ai vanul tau, e ok. daca nu, lucrezi pentru benzina si van pentru ca închirierea unui van costă 500 de lire garantie, plus 200 de lire pe saptamana, si te rupe. Nu sunt organizați deloc, personal au dar dupa 2-3 zile pleaca. Si mult altele, as putea sa ti le înșir pana dimineata, deci, e o prostie sa lucrezi la ei.