| daana a întrebat:

Aveti parinti plecati in strainatate? Daca da, stiti cumva ce meserii se cauta?(in Europa, dar nu neaparat). Eu as vrea sa invat foarte bine o meserie, apoi sa o practic in afara. Dar nu stiu ce se cauta pe piata muncii(si se va cauta si in viitor). Sunt la inceput de drum si pot sa invat orice (daca are cautare). Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| ambra a răspuns:

Eu am auzit ca in multe dintre tari se cauta si se plateste foarte bine meseria de bucatar/ospatar... acum depinde si de tine ce meserie vrei sa urmeziwinking

| ioana181 a răspuns:

Se cauta doctori. Recent o cunostinta a primit oferta din Anglia si din Germania si nu stie ce sa aleaga (ambele oferte vin cu salarii mari).

| mikaela25 a răspuns:

Poti incerca asistenta medicala, scoala dureaza 3 ani, e tare frumoasa meseria, iar daca prinzi un contract in afara esti tare...bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ora actuala se cauta toate meseriile.
Principalul e ca cel care practica o meserie sa fie pasionat de ea.
Trebuie seriozitate si constiinta ca meseria ta o practici pentru societate.
In strainatate trebuie sa cunosti la PERFECTIE limba tarii unde lucrezi ca sa poti fi apreciat.
Cel mai apreciat si mai fericit poti fi in tara ta daca respecti ceea ce ti-am scris de la inceput si pana la final in sfatul meu.