| Marian112p a întrebat:

Bai oameni buni! Am rămas fără prieteni, fără nimic pur și simplu din cauza jobului doar ca am un trai mai bun pentru care am muncit și am invatat pe rupte am reusit sa rămân fără prieteni. Nu mai suna nimeni, nu mai nimic din cauza ca sunt omul care conduce metroul "sunt cineva" asta este argumentul, poate toți prietenii mei nu sunt "asa bine pusi" dar totuși. Ma simt singur, nu aștept răspunsuri. Vreau sa știu doar ca cineva citește aceste rânduri.

37 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai ramas fara prieteni din cauza caracterului tau. Poti avea orice meserie dar asta nu are treaba cu prietenii.
Hm, conduci metroul!
Un fel de vatman pe sub pamant.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Sau poate prietenii aia aveau un caracter infect, ca din ce zice el par toti niste invidioși

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Nu vad ce mare invidie ar avea pentru un conducator de metrou. stai atatea ore sub pamant.

| Simpatic a răspuns:

De la o anumita varsta cel mai bun prieten iti devine prietena/iubita, asa ca incearca sa iti faci o relatie.
Evident ca ai nevoie si de prieteni, dar multi dintre ei pe parcurs constati ca sunt falsi sau au nevoie de tine in unele probleme, cand problemele acelea dispar afli ca si prietenii dispar.
Nici eu numai am prieteni ca in trecut, am foarte multi cunoscuti cu care imi pot rezolva problemele si ei pe ale lor, ne ajutam reciproc cum s-ar zice, eu nu-i consider prieteni si nici ei pe mine, suntem doar cunostinte, dar e bine sa ai cunostinte.
Prietenii sunt o categorie greu de gasit cand ai o anumita varsta si mai a ales cand nu ai pastrat sau nu ai avut prieteni din copilarie, dar niciodata sa nu disperi.
Incearca sa ai un caracter de om cu bun simt si civilizat si oricand la orice ora iti poti face prieteni nici nu ai idee ce si unde.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai spus - băi oameni buni-. Dacă ești om bun, sună-i tu pe ei, dacă nu te sună ei pe tine.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

De ce sa ii sune el? Hai ca esti culmea! E un om prost daca face asta, sa sune el daca-l vor, nu invers, ca nu el a fost ala care a rupt legatura.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Ba să îi sune. Chiar așa, sunt culmea, așa și vreau să fiu. Problemele se rezolvă uneori pe lumea asta paradoxal nu după algoritmi.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Bine, zic culmea dupa sistemul meu de valori, ti-l inteleg pe al tau asa mecanic, dar nu simt notiunea cum de poti fi asa.
Esti prea bun inseamna, desi sincer nu pari asa bun dar na (sper ca sinceritatea nu te supare), stii tu de ce.

Dar daca zici, e ok si asa, iti respect gandirea. Insa eu zic ca daca faci asa, ei o sa te ia de prost, nu vor aprecia, aici e problema cred eu.
Dar aprecia un om gestul tau, insa daca era om, nu se mai ajungea ca tu sa suni, ca nu era nesimtit sa nu mai sune de la inceput, asa ca daca ajungi in postura sa suni tot tu un neom, consecintele vor fi ca nu vei reusi sa rezolvi nimic.

Algoritmul meu este ca daca un neom imi arata ca e neom si persista in asta continuu, eu nu am ce a ma duce tot eu la el cand el nu ma vrea, pic de fraier, dar asa se intampla, nu ca zic eu. Si multi pot confirma.
Adica tu nu ma vrei si eu ma rog de tine, sau cum?!

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Da, când sufăr de singurătate, fac și asta.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Mda, te inteleg, dar sincer pici de fraier, dar daca nu te deranjeaza, este okey. Stiu ce o sa zici acum "stiu ca asa e dar mie mi-e bine asa, asa ca atat cat mi-e bine mie, nu conteaza cum gandesc ei de mine", adica zici ca tu de fapt castigi din asta, nu pierzi. E ok si asa.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sigur, le citeste cineva.

| Mosotti a răspuns:

Si daca ai ramas fara niste prosti te deranjeaza? Fa-ti alti prieteni, ca-s multi pentru care nu conteaza ce ai ajuns, da-i in pana ta pe aia.
Pai inseamna ca nimeni care a ajuns cineva n-are prieteni? Pai unu din ei e prietenul meu care el a ajuns ca lumea cineva, si ce? De ce sa nu-l sun? Din contra, sunt mandru ca am un prieten din asta.
Ne vedeam des, iar acum vb pe whatsapp din cauza la virus, el lucra de acasa.

Prostii nu te suna, si nu trebuie sa-ti para rau.
Ai zis ca, conduci metroul pe bune, sau figurat adica ca esti in postura de conducere la un job?

| Superior a răspuns (pentru Mosotti):

Adevarat.
Majoritatea "prietenilor" pe care un tip mai "sufletist" ii pretuieste sunt de fapt oameni de pierdut timpul si nimic mai mult.
Din 10-20 indivizi pe care ii consideram "prieteni" am ramas doar cu 2 in contact. Unii dintre ei chiar ii pot considera dusmani, nu ca le-am facut ceva, dar din invidie/rautate ma barfeau pe la spate sau imi faceau "zile fripte".

| Mosotti a răspuns (pentru Superior):

Eu am doar trei prieteni f buni si atat, dar ca lumea, nu doar de pierdut timpul, am stiut sa imi fac prieteniile. Suntem la bine si la rau impreuna, nu doar la distractie. Adica de mult s-a trecut cu bine de treaba cu "prietenu la nevoie se cunoaste".

| Celcestietot a răspuns:

Un ''nou'' inceput poate fi oricand, iti poti face prieteni cand doresti, nu este tarziu, fii optimistwinking!

| Sofer a răspuns:

Tot timpul e loc pentru a-ți face prieteni noi happy pai ai job smecher.

| Mosotti a răspuns (pentru Sofer):

Nu e asa smecher ca n-ai oxigen ca lumea, plus ca a fi "sofer", nu vad asa mare realizare, ca tot sofer e, vatmant la tramvai, ce "cineva" esti daca conduci tramvaiu sau metroul?
Nu cred, a zis-o figurat, adica ca el e omu care conduce la job, sau poate chiar are afacerea lui, si fraierii il invidiaza.

| Furnicuta000 a răspuns:

Esti sigur ca nu ai avut o atitudine de superioritate si de aia prietenii tai s-au indepartat? Se poate intampla chiar daca nu iti dai seama

| împreunăfacembine a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nici eu nu am prieteni, de exemplu, și nu am nicio atitudine de superioritate față de nimeni. Doar ca pe mine ma doar în cot de toți invidioșii și nesimțiții

| Ineys a răspuns:

Nu-i mai iei in metrou si gata, sa vezi dupa cum se razgandesc.

| Felys a răspuns:

Nici eu nu am prieteni si ma simt foarte bine, nu imi doresc prieteni, nu am nevoie de prietenii false, inchipuite.Singurii oameni de care am nevoie fac parte din familia mea, este suficient pentru mine ca eu sa ma simt bine, asa ar trebui si sa fie si pentru tine

| Mosotti a răspuns (pentru Felys):

Pai nu e chiar asa, tu ai o gandire, nevoi, fel de a fi, el nu e ca tine, nu poate fi asa si pentru el, ca daca era ca tine, de la sine nu mai punea aceasta intrebare.
A ramas fara, ca-s aia invidiosi pe el, mai cunosc cazuri, nu e singurul.

| siriusblack98 a răspuns:

Bravo omule, inseamna ca ai scapat de dusmani.

| StrongHeart a răspuns:

Stai linistit,e plin site-ul de oameni singuri si tristi,la toti ni se intampla si din astea in viata,mai devreme sau mai tarziu.
Ce se intoarce,e al tau.Ce nu se intoarce, nu a fost niciodata, aici e vorba de orice, prieteni, partener de viata.
Deci daca esti om bun nu ramai singur(poate doar o perioada)ca cine se aseamana se aduna.

| Superior a răspuns:

Mai da-i d**** de "prieteni".
Daca gasesti pe cineva de incredere,bine, daca nu, nu.
Ai grija de familia ta, nu-ti face griji pentru niste necunoscuti.
Eventual cauta-ti o prietena, sau nu.

| Yuoia a răspuns:

Ce inseamna "trai mai bun"? Bani mai multi? Iata ca ti-au adus singuratatea.
Pentru mine, in traiul ala bun, intra si prietenii. Ei sar sa te ajute cand ai nevoie. Cu ei iti petreci timpul liber si te simti bine. Cu ei te sfatuiesti cand nu stii ce sa faci; si ce bine este!
Poate ar fi bine ca dupa orele de munca sa nu-ti mai iei alt job ci sa fugi sa-ti faci prieteni. Altii noi daca cei vechi te-au parasit definitiv.
Prefer un cartof la gratar cu prietenii decat sa afisez un lux acasa dar pe care nu il vad decat eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo ție! Eu aș prefera să fu în locul tău, să am un serviciu frumos cu un salariu satisfăcător.
Singur și cu bani poți face multe, de exemplu să călătorești. E mult mai mișto de unul singur. big grin

| EntertainYou a răspuns:

Sa realizezi asta e o binecuvantare.
N-ai nevoie de ei.

| Mosotti a răspuns (pentru EntertainYou):

Da, n-are nevoie de niste invidiosi, poate sa-si faca alti prieteni.

| EntertainYou a răspuns (pentru Mosotti):

Fix asta am facut si eu. Inca de cand eram mic erau chiar si rude apropiate care mureau de oftica ca tu luai examenele cu note mari, iar odraslele acestora intrau la scoli profesionale. Ca sa compenseze, parintii avand totusi joburi banoase (nu inalte, dar erau destul de bine platite) cumparau absolut orice dracovenie ca sa para superiori (masini la fiecare odrasla, TV-uri in fiecare camera, imbracaminte, plimbari, job-uri pe relatii, etc.). Trebuia sa compenseze materialistic.

| Mosotti a răspuns (pentru EntertainYou):

La mine nu s-a intamplat sincer din astea. Chiar daca ei au facut ASE si eu informatica, nu au fost probleme, nu stiu ce draci oameni aveti voi langa voi din pacate, dar aia e.
Nu avea de ce sa moara aia ai tai de oftica, sa puna mana sa invete si vor lua si ei note mari, asta trebuia sa faca parintii.

Si pana la urma finalu era tot masini si restul, macar le-a dat direct finalul, asa mai in gluma mai in serios vorbind. Ca pana la urma omu de aia invata, sa aiba masini, calatorii, calculatoare si restul.
Eu nu stiu ce oftica ca lumea nu da doi bani pe ce note ai luat sau ce fac ai avut, apare oftica cand ai masina mai buna, bani mai multi, asta da.

Ca daca intrau la profesionala dar aveau de toate era f bine si asa, ca ei aveau cheia usilor adica banii, nu erau in masura sa fie ofticati.

| EntertainYou a răspuns (pentru Mosotti):

Sa invete? Sa munceasca pe bune? Pfff...vise, taica!
Pai altfel cum ar mai muri de invidie?
Sa ai niste frustrari e perfect in regula, dar incerci sa le rezolvi, incerci sa faci ceva, dar lasa ca banii babacilor rezolva totul.

| EntertainYou a răspuns (pentru Mosotti):

Https://www.youtube.com/watch?v=JVZWWRdsF1M
Uite, fix asa au facut o casoaie uriasa sa moara toti de oftica din satul lor.

| Mosotti a răspuns (pentru EntertainYou):

Pai asta zic, sa faca ceva.

| Mosotti a răspuns (pentru EntertainYou):

Pai a face casa asa ca sa moara altul de necaz e dovada de prostie, eu iau si fac cat am nevoie si atat, nu am treaba cu altii. Si daca mor altii de necaz, li se rezolva lor problemele?!
Dar din moment ce au banu`, de ce sa fie frustrati, nu pricep, ce cont ca ai lor iau note bune sau rele? Dat fiind ca banii conduc lumea, nu notele sau ce fac faci.

| SDana a răspuns:

Daca nu au ramas, inseamna ca nu erau prieteni adevarati.

| Viper3012 a răspuns:

Nu te cunosc ca persoană, dar dacă ești o persoană bună, nu e vina ta că prietenii te-au părăsit. În general, românii sunt genul ăla de persoane care se 'leapădă" ușor de altcineva dacă persoana respectivă are un trai mai bun. Suntem un popor invidios iar din cauza invidiei preferăm să nu mai avem ce discuta cu alții. Este "greu" pentru unii să se bucure pentru reușitele altora