| Vântulalb a întrebat:

Belgienii si-au castigat dreptul de a lucra 4 zile pe saptamana (in loc de 5). Dar, cu un program prelungit, ca sa acopere cele 40 de ore pe saptamana.
V-ar conveni sa stai de dimineata pana seara la lucru, sa nu va vedeti familia, doar pentru o zi libera in plus? Luati in calcul ca fiii vostri merg la scoala in acea zi. Copiii nu pot fi dusi la scoala mai multe ore pe zi.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, mi-ar conveni, mai ales ca am prins si alte vremuri cand se lucra si 12 ore pe zi, inclusiv sambata 6 ore. Dar si salariul era pe masura.
E grea munca, asa-i?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Altii pleaca de acasa cu zilele sau lunile pentru job, iar tu plangi pentru 10 ore in loc de 8, la birou?
Gandeste-te la soferii de camion, la militari, marinari, piloti de avion.
Sau la cei care fac ture/garzi de 12 sau 24 de ore.
Cat despre parerea mea personala, da, as prefera 10 ore pe zi, 4 zile pe saptamana, in loc de 8 ore, 5 zile.
Am lucrat multa vreme ture de 12 ore, e plictisitor dar nu imposibil. Colegii mei aveau familii cu copii mici, si au peste 10 ani de vechime acolo.

| Holiday a răspuns:

La ce competenta, chef de munca si productivitate au majoritatea romanilor, la noi ar trebui sa se munceasca 6 zile cate 10 ore.

| gabicoo a răspuns:

Nu!

| RoCkKiD a răspuns:

Nu e cum ai descris-o tu. Practic noua lege da angajatilor posibilitatea de a opta cum isi distribuie orele daca au chestii personale de rezolvat. Pot sa lucreze mai mult saptmana asta si mai putin saptamana urmatoare sau pot sa lucreze mai mult in anumite zile pentru a avea inca o zi liberea in saptmana respectiva. Nue nimic batut in cuie, totul tine de angajat.

Nu cred ca au castigat vreun drept, au castigat niste felxibilitate.

| Brizbriz a răspuns (pentru RoCkKiD):

@Vântulalb Cum ai descris-o tu... NU
daca fac naveta 1.5-2h pe zi, plus 10h la servici, atunci in ziua aia o sa fiu ultima varza, chiar daca am o zi libera in plus

in schimb, cum a descris-o RoCkKiD, atunci da, fac eforturi 1-2 saptamani ca sa am o zi lucratoare libera, in care sa ma pot duce sa imi rezolv chestii pe care nu le pot face decat intr-o zi lucratoare, fara sa imi stric zilele de concediu

| Vântulalb explică:

*!
"sa stati"

Răspuns utilizator avertizat
| Yparisa a răspuns:

Nimeni nu lucrează 8 ore (in afara de aia de prin fabrici), așa că da. Nu mi se pare o tragedie sa stau doua ore in plus, oricum după o zi de munca nu mai ai cine știe ce randament seara sa mai faci cine știe ce. Mai rău mi se pare că acum abia mai găsești joburi cu program de 5 zile consecutiv, majoritatea caută să angajeze doar pentru 12 ore cu pauze, schimburi de și și noapte amestecate, o harababura de program care pe mine m-ar termina psihic daca as lucra așa.