| minciunica a întrebat:

Biologia e viata mea si urmaresc foarte mult posturi tv gen discovery si national geographic.Pana acum m-am tot gandit sa dau la medicina dar mi-a venit o idee care mi se pare putin irealizabila,va rog sa va spuneti si voi parerea si ii rog pe cei care au chef de facut misto sa isi vada de treaba lor!
Oare este posibil sa ajung sa fac documentare despre culturi noi despre obiceiuri despre alte civilizatii sau ceva gen,,tehnici esentiale de supravietuire,,.Cui i-am zis despre aceasta ideea mea a zis ca sunt nebuna, ca nu voi reusi si ca cercetarea nu se plateste bine! Eu nu zic ca ar fi usor, este nevoie de multa munca si talent. Daca considerati ca voi putea vreodata sa ajung la national geographic cu descoperirile mele va rog sa imi spuneti si micile voastre idei gen ce facultate ar trebui sa urmez(eu ma gandeam la biologie dar apoi ajung biolog in laborator nu cercetator)?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Cred ca mai potrivit ar fi sa faci antropologie si, in plus, un curs media (reporter). Asta daca vrei sa faci documentare, impicand si o combinatie cu televiziunea. Trebuie sa ai cunostinte din ambele domenii ca sa poti face asa ceva, daca esti doar reporter dar nu prea stii mare lucru nu poti sa faci reportaje in domeniul in care vrei, iar daca cunosti domeniul dar nu ai nicio idee despre cum se face un reportaj pentru. tv e mai greu sa intri in sistem. Deci cursul ar fi sa te poti "strecura" in sistem.
Ca sa pornim sistematic, antropologie inseamna "Știință care se ocupă cu studiul originii, evoluției și variabilității biologice a omului, în corelație cu condițiile naturale și social-culturale" (http://dexonline.ro/definitie/antropologie). Exista masterat pe antropologie in cadrul Universitatii Bucuresti, masterat pe care-l poti face dupa ce ai absolvit unul din profilurile urmatoare: sociologie, economie, filosofie, filologie, etnologie, jurnalism, psihologie, istorie, urbanism şi arhitectură, litere sau ştiinţe politice http://sas.unibuc.ro/......_regional. Deci iti alegi unul din profilurile enumerate pentru facultate, in functie de materiile care-ti plac si la care te descurci foarte bine si apoi faci acest masterat. Cursul de reporteri il poti face oricand dupa ce ai bacul, dureaza cateva luni doar, si poti face proiecte chiar si in facultate cu ce inveti la cursul de reporter daca-l faci inainte de a termina facultatea. Poti sa vezi aici un exemplu de astfel de curs http://www.intactmediaacademy.ro/cursuri/reporter/
Dupa care mult curaj, multa munca, mult tupeu si mult noroc si visu-i gata :)
Mult succes, sper sa-ti vad un reportaj la tv cu dedicatie pentru mine :)

2 răspunsuri:
| Maomau a răspuns:

Depinde de domeniul pe care te specializezi, pentru ca exista foarte multe domenii care pornesc de la Biologie! De ajuns Biolog cercetator ajungi doar la o Universitate in care se fac programe de cercetare, adica mai ales la o univresitate mare din strainatate.
Dai bataie pregateste-te pentru medicina si invata perfect o limba straina!

| paulapaulina a răspuns:

Eu cred ca daca chiar vrei se poatewinking