| Iulya17 a întrebat:

Bun.Merita sa faci facultate de jurnalism, ai ceva viitor dupa ce termini faculta? Multumesc

2 răspunsuri:
| damy15 a răspuns:

Da poti sa devi unul dintre cei mai cunoscuti jurnalisti si sa cunosti multe vedete

| MMihai a răspuns:

Nu!
Că dacă nu găsești de muncă la un ziar, revistă, post tv sau radio tragi o mâță de coadă, de nu ai treabă.
Cristian Tudor Popescu
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cristian_Tudor_Popescu
A absolvit în anul 1981 Facultatea de Automatizări și Calculatoare din București, obținând diploma de inginer.
Mircea Badea
http://ro.wikipedia.org/wiki/Mircea_Badea
După ce a absolvit Liceul de Informatică și Facultatea de Cibernetică din București, Mircea Badea a debutat la Radio Total în 1990, unde era directoare o prietenă a mamei sale, Jeana Gheorghiu.
Val Vâlcu
Val Valcu este jurnalist din 1990. In prezent, este redactor-sef al ziarului Gardianul, cadru didactic asociat la Facultatea de Jurnalism si Stiintele Comunicarii din cadrul Universitatii din Bucuresti si colaborator al Scolii Nationale de Sanatate Publica si Management Sanitar, unde sustine cursuri de comunicare. Este coautor al volumului de eseuri si studii Reforma fara anestezie (Editura InfoMedica, 2002) si autor al culegerii de povestiri umoristice Numai tata sa nu fii (Editura Tritonic, 2006). In perioada 1992-2007, a lucrat pentru cotidianul Adevarul, iar din 1998 este presedintele Asociatiei Jurnalistilor din Domeniul Medical. In 2003 a moderat talk-show-ul „Sanatate pentru toti" la TVR 1, iar din 2006 este realizator al emisiunii „Dreptul la sanatate", difuzata de B1 TV.
Am înțeles că a făcut medicina
Victor Ciutacu (n. 1970, Sinaia) este un jurnalist român de naționalitate evreiască (sursă), redactor șef la cotidianul Jurnalul Național și moderatorul emisiunii Vorbe Grele, transmisă de postul de televiziune Antena 2 iar în prezent de Antena 3 vineri seara.
În anul 1989 se mută la București și se înscrie la Universitatea Politehnică București.
Foarte mulți jurnaliști au urmat o altă facultate.