| Amaliasorina a întrebat:

Bună! 1. Știe cineva un liceu bun pentru IT înafara de mate-info.
2. Știe cineva ce facultate trebuie sa faci și cât durează
3. Dupa ce termini facultatea devi imediat IT sau mai trebuie și alte cursuri.Ps:La câți ani devi IT.
Dau funda la răspunsul corect!❤️

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1. Chimie-biologie, cu conditia sa ai medie mare, si sa inveti bine la mate. Matematica M1 - identica cu ce se face la mate-info.

2. exista mai multe, depinde ce doresti: mate-info, automatica si calculatoare, electronica si automatizari, mecatronica, informatica economica, o facultate de Media (CINEMATOGRAFIE, FOTOGRAFIE, MEDIA) etc, etc

Exista si specializari pentru care nu ai nevoie de facultate neaparat, insa trebuie sa inveti singur (sau sa faci cursuri) SI SA FII FOARTE BUN: web design (atat partea de back-end, adica partea de programare, care face pagina sa afiseze diverse lucruri si module, cat si partea vizuala - front-end. Adica ceea ce vede utilizatorul, uneltele prin care interactioneaza cu pagina, precum butoane, liste, meniuri...).

3. exista programe de master, dar sunt optionale, nu te incurca prea mult in gasirea unui job. Atat ca iti limiteaza salariul.

PS: daca te feresti de matematica, axeaza-te pe altceva.
Vor fi doar ani pierduti si stres.

| suntserios a răspuns (pentru NLS):

Hai sa clarificam omului un lucru ca el a luat de bun ce ai scris tu... ba chiar a considerat ca ai scris bine...

Confunzi grav web-designul cu web-developmentul. Web-designul tine strict de partea de design si nu implica nicio cunostinta de programare, poate doar lucrurile de baza de css si html.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu vrei sa faci mate info nu ai ce cauta in IT... Pe scurt

| gabicoo a răspuns:

Ieri.