| kesha a întrebat:

Acum am terminat clasa a8a.La examen am primit nota 8.10 la romana si 6.15 la matematica.Am depus contestație la ambele iar astăzi cand am văzut era sa leșin deoarece la romana m-a scăzut la nota 7, iar la mate a rămas la fel.Mi se pare ca e o diferența foarte mare intre notele de la romana.Stiti cumva dacă se mai poate face ceva? Eu am rămas profund dezamagita.sad

7 răspunsuri:
| Panzer1945 a răspuns:

Nu. Ai facut contestatie deja.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aiurea, si nu, nu mai ai ce-i face. Unii profesori sunt mai duri la contestatii, iar unii au noroc din prima data sa ajunga lucrarea la un profesor mai indulgent.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu se mai poate face nimic, din pacate. Contestatia se face numai daca esti 101% sigura ca ai facut mai bine, fiindca altfel risti sa iti scada nota. Tu fie te-ai supraevaluat, fie ai depus contestatie fara sa fii foarte foarte foarte sigura ca ai facut semnificativ mai mult la romana (sincer, trebuia sa fii extrem de sigura ca ai facut macar de 9 ca sa merite sa incerci contestatia)

| iamprettybored a răspuns:

Îmi pare foarte rău pentru tine sad Se pare că unora le măresc nota și cu 2 puncte sau mai mult pe nemeritate, altora le scad pe nemeritate. Nota de la contestație nu mai poate fi schimbată.
Nu te îngrijora, contează și media din clasele 5-8, și media ta e suficientă pentru majoritatea liceelor cu profil de filologie și chiar și unele de mate-info sau științe.

| AFR81 a răspuns:

Nu se mai poate face nimic. Asta este riscul atunci cand depui contestatie. E posibil sa-ti si scada nota. Pe langa asta, la romana nu e ca la matematica unde ai un barem exact, totul ramane la latitudinea profesorului. Unul poate considera ca ceea ce ai scris este corect, pe cand altuia e posibil sa nu-i placa.

| darrio2007 a răspuns:

Am explicat multora pe aici ca dupa o contestatie ti se poate scadea si nota pe care ai luat-o deja.Dar orgoliul si supraevaluarea (chiar prostia) sunt mai puternice. Păcat! Nu mai poti face nimic.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din păcate, NU se mai poate face nimic sad

Dar, pesemne că tu NU ai auzit de vorba populară : "Nemulţumitului i se ia darul!"
Cam aşa ai păţit şi tu cu nota de la Limba Română sad
TREBUIA să te mulţumeşti cu acel 8, 10!
Trebuia să ŞTII că este posibil ca nota să şi SCADĂ după recorectare!

Toate cele bune!