| Cdzgariat a întrebat:

Buna all! Am nevoie de un sfat. M-am inscris la olimpiada de psihologie si am luat 8. Calificandu-ma mai departe la etapa pe judet mi-a dat Doamna profesoara o carte, am foarte mult de invatat, imi este foarte greu sa invat si la materiile pentru scoala si pentu olimpiada fiind in criza de timp.Pana in 10 Martie tebuie sa stiu toata materia de clasa X-a. Ce sa fac? Sa renunt sau sa raman? Voi castiga vreo dimploma sau ceva care sa ma ajute pe viitor? P. s Sunt foarte atrasa de aceasta materiee

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Nu ai de ce sa renunti, mai ales daca iti place psihologia. Ca si facultate este una extrem de dificila dar de asemenea extrem dar extrem de frumoasa si desigur, un domeniu de viitor. Daca tu vei avea inca din liceu notiuni puternice de psiho (in urmatorii 2 ani oricum nu vei face, vei face economie si filosofie) vei avea un mic avans care are toate sansele sa insemne ceva. Fiecare dintre noi sacrificam din cand in cand timp (uitate la studenti in sesiune, la elevi in perioada bacului etc) si sigur ca pare frustrant la inceput dar pe termen nu foarte lung oricum tot noi avem de castigat. Tu ai de sacrificat 2 saptamani. La o viata de om asta e nimic, iar beneficiile pot fi extrem de mari. Lasand eventualele diplome si premii la o parte, tu vei ramane cu niste cunostinte pe care chiar tu ai marturisit ca ti le doresti si care te vor ajuta mai departe. Mult succes in tot ce faci!

2 răspunsuri:
| DenisaAbdn a răspuns:

Sa nu renunti.Pentru ca este o materie interesanta, iar un rezultat bun te va stimula sa inveti si mai mult din domeniul asta care te trage si in timp poti culege roade nebanuite. Vei obtine si diploma, insa castigul mare este in alta parte. Participarea la olimpiada iti va imbogati experienta si personalitatea, te va ajuta sa experimentezi emotiile create de situatia de competitie si vei capata un alt statut de recunoastere sociala, castigand admiratia celor din jur. Sunt suficient de motivante toate astea? Hai, curaj si mult succes!

| usernamed a răspuns:

Nu inteleg cum te-ai calificat mai departe cu 8. Ma rog, succes la invatat daca tot ai ajuns mai departe