| Nicollnixxx a întrebat:

Buna! Am 12 ani și as vrea sa îmi deschid o trupa. Sunt pianista si cant cu vocea. Am de unde sa îmi găsesc prieteni, dar cu toboșarul e mai greut. Ce alte instrumente mai sunt nevoie? Și apropo nu cred ca va merge sa deschid trupa având pian. Am o prietena care anul acesta va deveni chitaristă. Cum sa continui? Sau mai bine spus cu ce sa încep? Sa nu îmi dați idei de umblat la nu știu ce pentru ca sunt din Moldova și sunt într-un oraș care nu are de toate cum are Româniasad

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu esti cam mica sa iti faci o trupa?
Pe de alta parte intitiativa e foarte buna
Trupele in general nu prea merg daca ne uitam la trendul actual, nu stiu cum o fi in alte stiluri mai underground, rock-ul a fost mereu o muzica in echipa, in fine
Cand ai zis de fata si pian m-am gandit la Alicia Keys in opinia mea peste shakira sau beyonce, e muti-talent doamna.
Sper sa reusesti ceea ce ti-ai propus, in orice caz nu te lasa si exerseaza zilnic sau ori de cate ori ai ocazia, atat pe pian cat si pe voce, pentru ca este un domeniu in care ai nevoie de repetitie precum parcticantii de arte martiale, chiar daca se antreneza de 20 de ani ei continua!

| Nicollnixxx explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc mult. Nu, nu sunt mică. Ba din contra sunt un adolescent care încearcă sa își găsească drumul.

| Violleta2022 a răspuns:

La 12 anisori nu poti sa deschizi nimic, fiindca nu ai autoritatea legala necesara.
Daca vrei totusi o trupa de cantaciosi, poti anuntand la scoala generala prin profesoara ta de muzica.

| Nicollnixxx explică (pentru Violleta2022):

Oooo! Încă câte și multe as putea sa fac la vârsta asta! Nu accept ca oamenii sa ma descurajeze așa ca îți spun de pe acum sa ma ierți dacă reactionez într-un fel la părerea ta. O sa îți arat ți-e mai ales faptul ca pot și am sa reușesc! Este ceva ce mi-am pus in plan anul asta și îl voi indeplini

| Alex00615 a răspuns:

Nu sunt talentat pe partea de muzică, dar prieteni îți poți găsi pe grupuri de FB sau IG dedicate acestui tip de activitate. Cât despre uneltele de cantat, poți deveni creativa, să testezi noi combinații iar așa poți da lovitura că vii cu ceva original

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alex00615):

Nu are FB, Instagram sau acces la alte website-uri de socializare, ca are numai 12 anisori si toate aceste formuri online sunt permise copiilor PESTE 13 ani.

| Nicollnixxx explică (pentru Violleta2022):

Hai nu mai zi cai diferența mare dintre 12 și 13 ani. Niște adolescenți care își doresc și și-au pus in plan anumite lucruri crede-ma ca vor reuși! Dacă tu nu ai fost așa la 12 ani asta nu înseamnă ca alții nu vor reusi

| Alex00615 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ah da, corect

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nicollnixxx):

Nu este vorba de diferenta de varsta aici, ci de INTREDICTIE LEGALA impusa de conducerea FB-ului si Instagramului, unde sa cere PESTE 13 ani.

Este ca si cand vrei sa te duci la examenul auto, dar tu ai 17 ani si LEGEA iti cere sa ai 18 impliniti.