| XAzazelX a întrebat:

Am 14 ani si anul viitor termin clasa a 8-a si as dori ca primul profil de liceu sa fie un liceu militar. Din cate am auzit e foarte greu de intrat acolo.
La scoala unde sunt toate mediile anuale le am peste 9, 70, cu matematica ma stiu pot zice foarte bine si cu romana binebig grin
Cu sportul, ma stiu si cu el doar ca la Rezistenta(sa fugi un anumit traseu intr-un anumit timp) nu sunt foarte bun.Anul trecut pe semestrul 2 am terminat la Rezistenta(la un kilometru) 1.45 minute si as dori sa stiu daca e vreo sansa sa intru acolobig grin
Cu marea majoritate din testele de educatie fizica ma stiu(flotari, abdomene, genoflexiuni, flotari la paralele, flotri la bara s. a) doar cu Rezistenta ca obosesc dupa primul minutlaughing
Si daca stiti ceva despre liceele militare, cele mai principale puncte de a intra, va rog sa ma ajutati!
Dau Funda la cel mai Bun raspuns si vot la restul!

3 răspunsuri:
| Danutza27 a răspuns:

Cred ca nu este sub demnitatea ta cind se incep scolile sa te duci la Liceul Militar te asezi la poarta si ii intrebi pe ei (elevi) vei primi cele mai bune raspunsuri. Poti intra si in liceu te duci si ceri lamuriri, nu sunt salbatici sau prost crescuti sa te dea in brinci afara.Trebuie sa mai iei in calcul ca % din locuri sunt rezervate. Preventiv faci cele mai tari analize,lasi tutunul, joacele si incepi alergarile, tractiunile si forta, sali sunt peste tot.Pui mina la carte +meditator ca nu razbesti in alt mod

| WeeD a răspuns:

Salut.
Am avut trei colegi care au vrut sa dea la Liceul Militar. Inainte cu 2-3 luni au facut antrenamente exact cum sunt probele acolo.(poti cauta pe Google).
Sau dus, au dat probele + psiho. si le-au luat.
L`a examene a fost putin mai greu, trebuia sa iei peste 6...
Deci ca sa te duci acolo trebuie sa te gandesti bine ca apoi sa nu regreti...
Nu uita sa te pregatesti foarte mult la Romana si Matematica, si sa faci macar 2-3 ori antrenamente pe saptamana(te poti sfatui cu profesoara de sport sa te ajute)

Bafta! Succes!

| SugaaarFree a răspuns:

Pentru a ajunge la examenele scrise e necesar sa treci de cele fizice. Apoi umreaza "vizita" medicala unde ti se fac analize ale sangelui, iar la final dai un test de personalitate, un fel de "hai nu ceda psihic ca ne suparam".