| Elena_Elena_1994_CvuT a întrebat:

Am 14 ani si imi place foarte mult sa dansez si ce si ce chiar le am.As si slabi pentru a ajunge departe. Problema la mine este ca sunt foarte rusinoasa. Ce ziceti sa fac?

8 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca vrei "sa ajungi departe", dar vrei sa si slabesti : mergi pe jos pana in Australia si incearca sa ajungi inaintea cursei de avion

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ciciolina a inceput la periferia Budapestei cam pe la varsta ta si a ajunt pana la Roma, unde a devenit Primarwinking laughing

| 1231242 a răspuns:

Sa iti invingi teama, incepe prin a dansa in fata unei prietene, dupa la mai multe si tot asa.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Daca tie iti place sa dansezi, nu trebuie sa te împiedice frica de a crede ca nu o faci bine sau ca altii vor spune ceva! Trebuie sa lupti pentru ceea ce iubesti iar tu cu timpul vei intelege ca indiferent de parerea altora, tu ai ales calea cea buna...de a-ti asculta inima! Bucura-te ca poti avea un hobby pe care il stapanesti in timp ce altii stau lenesi la calculator si nu produc nimic bun, ceea ce denota lipsa de implicare intr-o viata activa si fericita! Meriti"a doua sansa"

| oOSaritaOo a răspuns:

Ia-Te dupa vorba aceea: "Dansează ca și Cum nu s-ar uita nimeni!".
Având în vedere ca ești numai la început, poți lua lecții de dans, astfel vei vedea ca nu ești singura care se confrunta cu problema aceasta, a rușinii. Este ceva perfect normal sa fii mai timida la început, dar acolo vei vedea pe cei de aceasta vârstă cu tine, care poate stau câteva ore sa învețe o mișcare, poate sunt unii care nu se descurca așa bine ca tine sau poți sa dai de alții care sunt mai buni decât tine. Iar în privința slăbitului, dacă vei începe un curs de dans, slăbitul se va 'intampla' și el pe parcurs.
Sau poți lua lecții de dans pe internet dacă nu poți ajunge intr-un colectiv, iar publicul tău vor fii părinții tai, evident după ce înveți cât de cât o anume mișcare de dans. big grin
Îți urez succes și Îți doresc sa nu te lași descurajata de gura nimănui! Nu uita ca nimeni nu te poate face sa te simți în vreun fel decât dacă îi lași tu! Fii puternica!

| deeyou12 a răspuns:

Incearca sa dansezi singura unde nu te vede nimeni sau inscriete la cursuri de dans sportiv chiar daca nu stii vei invata si majoritatea nu prea stiu la inceput nu are de ce sa-ti fie rusine pentru ca nu ne nastem direct invatati si mai adauga ca esti apreciata pentru faptul ca stii dansa daca stii dansa nu o sa rada nimeni de tine ba mai mult o sa fii apreciata

| Norisor_Ruxandra_2000 a răspuns:

Totul depinde de tine, de exemplu poti sa te gandesti ca esti singura pe scena si ca nu-ti pasa de ce zice lumea sau gandeste ca se uita in alta parte nu la tine.La mine a functionat, si am 11 ani si fac teatru si dans.

| Iojă_Antonio_1996 a răspuns:

Fă ce îți place, nu te lăsa influențată de negativitatea altora.