| AlexanderKing a întrebat:

Buna , am 15 ani si la 18 vreau sa devin alpinist montan sau salvamont! Cu cat sunt platite si ce facultate / cursuri trebuie sa iau?

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Expresia „alpinist montan „ este pleonastică.
Nu poate fi și altfel de alpinism decît montan.
Pentru a fi alpinist nu trebuie să urmezi vreo facultate. Poți fi alpinist și la 10 -12 ani. Această este o pasiune și un sport.
A fi alpinist nu este o meserie, o profesiune.
Este doar o pasiune, un sport, din care nu se cîștigă ci doar se cheltuiește bani, în special petru echipamente.
A fi salvamontist este, întradevăr, o profesiune dar și aceasta nu știu dacă este retribuită.
În orice caz, cei ce fac parte din grupurile de salvamontiști se recrutează dintre sportivi, alpiniști și schiori.

| Namaparissia a răspuns (pentru corolav):

Ba exista si altfel de alpinist, de exemplu "alpinist utilitar"... fara suparare dar urasc faptul ca vad mereu pe TPU oameni prost informati care ii corecteaza pe altii...mi se pare josnic.Tot respectul.

| corolav a răspuns:

Dacă nu ai fi atît de încrezut, în ceea ce crezi că știi, probabil că ai avea mai multe de cîștigat.
Cuvîntul „alpinist" provine de la „alpin" ( care aparține sau care este caracteristic munților). iar „alpin" s-a creat de la numele
munților Alpi.
Deci, în mod logic, cînd spui „alpinist" se face referire numai la munte și, ca atare, expresia „alpinist montan " este pleonastică.
Cît privește termenul de „alpinist utilitar" mi se pare oarecum impropriu. Acei indivizi care se cațără pe clădiri cu scopuri, e adevărat utilitare, nu pot fi numiți alpiniști.
Iar dacă el a fost cumva creat și poate că s-a și lărgit sfera acestui sens, alăturarea celor doi termeni a fost făcută, în mod categoric, de niște indivizi care nu știu bine vorbi românește.
Hai, pa!

| cosminjuve a răspuns:

Salut daca vrei poti sa mi dai id tau si putem sa vb acolo eu stiu in mare parte ce trebuie sa faci pentru a deveni salvamontist, dar depinde de mai multe criteri baga id asta ilprincipino75 si te ajut acolo.bft

| taviyamato2 a răspuns:

Poti urma o facultate de geografie cu o specializare de geografia mediului pentru a invata sa faci cele mai sigure rute pentru turisti, iti trebuie si skilluri in IT pentru. asta, sau poti urma o facultate de constructii civile pentru a invata sa aperi constructiile din zona montana etc.