| Ana0000 a întrebat:

Am 17 ani si as vrea sa ma inscriu la scoala in Anglia. In Romania am terminat clasa a Xa. Problema este ca nu stiu foarte bine limba engleza.Am inteles ca la sfarsitul clasei a XIa trebuie sa dau un fel de bac. La ce materii trebuie sa dau examene? Si daca ar fi sa intru la scoala in Anglia m ar da cu un an inapoi sau cum se procedeaza?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In Anglia te poti inscrie doar daca unul din parinti sau ambii, au servici LEGAL acolo!
Numai daca parintii tai sunt "legali" acolo, ai dreptul sa fii inscrisa la scoala, unde primul an faci un curs intens de limba engleza si dupa 1 an, reincepi scoala de unde ai ramas in Romania, adica abia treci clasa a XI.
BACUL se da dupa terminarea celor 12 clase, ca peste tot in lume. Nu se fac exceptii pentru nimeni!

| Lucian4 a răspuns:

Dai un fel de baclaughing)) nu stii exact.
trebui sa ai medie f buna. in Anglia facultate la privat e scumpa.
in primul rand cauta universitatea in Anglia la care vrei sa dai mai departe.
daca termini 12 clase ce scoala mai vrei sa faci in Anglia? dupa 18 ani faci facultate

| andreeabobo a răspuns:

Eu locuiesc in Anglia de cand aveam 13 ani. Tocmai ce am terminat clasa a 6a in Romania si m-am mutat. Am venit cu ambii parinti - mi-au luat toate documentele de la scoala, note etc ( poti vorbi cu directorul scolii din Romania). Apoi aici am mers sa ma inscriu la diferite scoli dar era deja aproape Septembrie si nu aveau locuri disponibile asa ca am mers direct la primarie si le-am spus ce si cum. Am dat niste teste iar pe baza acestor teste au vazut ca inca am nevoie sa invat engleza asa ca 2-3 luni am mers intr-un centru cu copii veniti din alte tari unde ne-am dezvoltat vocabularul. Dupa, am primit scrisoare de la o scoala care au zis ca au loc disponibil ( pentru ca aplicand prin primarie aveau acces la informatie) nu am vrut sa ma duc pentru ca imi doream sa merg la alta scoala dar au spus ca am deja loc oferit si daca refuz o sa am de plata mii de lire pentru ca ei imi ofera deja un loc. Asa ca m-am dus si a fost ok cu toate ca la inceput nu am fost incantata de scoala respectiva. Am fost in clasa a9a aici.
Tu terminand clasa a X-a - inseamna ca ai fii deja la colegiu sau sixth form aici.
Deci e bine sa ai toate documentele cu tine si sa aplici din timp. Uita-te in zona in care o sa stai de primarie, spune-le ca vrei sa te muti aici si ca inca vrei sa inveti engleza. E posibil sa te trimita la un centru sa inveti engleza iar apoi poti aplica linistita la colegii diferite.
Aici practic clasele 1-6 sunt scoala primara, scoala generala sunt clasele 7-11. Anul 12 si 13 sunt la colegiu sau sixth form iar apoi urmeaza facultatea.
In Anglia nu exista BAC, in clasele 10 si 11 se dau examene GCSE iar pe baza acestora intri la colegiu. Iar la colegiu/sixthform faci profilele pe care le doresti iar la sfarsitul anului 12-13( sau colegiu pur si simplu) o sa dai examene. Nu exista bac, se da A levels - asa se numeste aici. Poti face si cursuri echivalente cu A levels - trebuie sa ai 3 luate. Eu am facut mai multe cursuri, in media care tot cursul era echivalent cu 3-4 A levels, dar si media A level + Drama A level.
Ca sa intri la facultate poti aplica prin UCAS - iar acolo, bazat pe profilul tau fiecare facultate iti face oferta, poti sa intri si sa ai loc asigurat, poti sa intri doar daca ai nota pe care o cer ei sau poti sa intri daca iei pana intr-o anumita nota.

Pan ajungi in Anglia poti sa te uiti pe Youtube si sa incerci sa inveti si singura ca sa iti fie mai usor. Oricum este cu totul diferit sa inveti singur sau intr-o tara unde engleza nu este limba de baza pentru ca totul e diferit. Eu cel putin cu toata engleza si meditatiile din Romania mi-a fost greu la inceput pentru ca asa numitul cartier in care stateam - se practica asa numitul llimbaj de cartier asa ca habar nu aveam de nimic. Dar te acomodezi cu timpul.