| waterfall0328 a întrebat:

Am 18 ani, ultimul an la liceu. Mereu m-a interesat doar prezentul si nu mi-am "aruncat" gandurile in viitor. Nu sunt genul de persoana care spune "vreau sa am nu stiu cati copii care sa practice nu stiu ce sporturi" etc. Dar uitati ca anul acesta eu trebuie sa dau admiterea pentru facultate. Si ghiciti ce? N-am nici cea mai vaga idee UNDE. Sunt o fire impulsiva, rezist la efort, am facut sport toata viata mea si mereu am mers pe idee ca locul meu e pe la o Academie Militara sau de Politie, la o Scoala de Jandarmi etc. Ba chiar dintotdeauna am fost atrasa de termenul "criminalistica". Dar nu ma consider suficient de buna sa trec peste admiterea unor astfel de institutii. Prietenele mele aplica in UK, Danemarca, Germania iar eu cand sunt intrebata unde vreau sa dau mai departe ma blochez. Problema este ca am si certuri cu ai mei zilnic din cauza nehotararii mele. Chiar in seara asta am avut o cadere nervoasa pentru ca ma simt presata si confuza. Timpul se scurge si eu sunt inapta sa imi decid cariera viitoare. Credeti ca un psiholog m-ar ajuta in problema ma? O sa spuneti ca lumea se confrunta cu probleme mai grave dar gandul asta cateodata nu ma lasa sa dom si nu exagerez. happy

3 răspunsuri:
| Q69 a răspuns:

Daca consideri ca ai nevoie de psiholog incearca...mqai ales ca sunt atatia online si poti vorvi cu ei in mediul virtrual si scapi de alt stres.cel de a sta fata in fata cu un psiholog
din punctul meu de vedere este si asta o pierdere de timp... sa stai sa asculti cum "impacheteaza" cineva cuvinte frumoase invatate din carti fara sa stie mai nimic
incearca sa te hotarasti spre politie este de viitor la orice ora
am o vecina de scara in anul doi la politie
ea era "paralela"cu sportu dar sa hotarat si ea tarziu si a reusit

| Cat a răspuns:

Psihologul s-ar putea sa nu te ajute foarte mult in aceasta problema. El nu este specializat in oferirea de consiliere in cariera.
Iti recomand sa iei legatura cu psihologul scolii si sa ii soliciti sa iti aplice o baterie de teste care sa te ajute sa iti dai seama care sunt cele mai potrivite meserii pentru tine.
Poti sa cauti si tu online asemenea teste, dar nu au aceeasi grad de seriozitate.
Ai putea sa incerci sa le scrii si celor de la http://www.yourway.ro/, poate iti pot oferi si ei mai multe sfaturi, par specializati in rezolvarea unor asemenea probleme.
Mult succes si incredere in instinctele si pornirile tale :)

| mixxjim a răspuns:

Eu sunt de parere ca nu e obligatoriu sa faca toata lumea facultate, e nevoie de oameni care sa si altceva decat sa faca o facultate degeaba sa fie pe urma somer cu diploma sau eventual secretara. Important e sa faci ceva ce-ti place, iar asta nu e obligatoriu sa implice si o facultate. Poti face o scoala de stewardese http://www.aviationacademy.ro/eng/?page_id=27, poti face niste cursuri media http://www.intactmediaacademy.ro/cursuri/, cursuri de cosmetica, poti fi mai buna asa decat cu facultate si somera. deci gandestet-te ce stii sa faci, la ce esti buna in primul rand, apoi la ce materii te pricepi si apoi, dar nu in ultimul rand ce ai vrea sa faci tu toaaaaata viata ta, pentru ca asta o sa faci si daca nu faci ceva cu placere nici rezultate nu obtii si o sa fii o frustrata toata viata ta facand ceva ce nu-ti face placere. deci gandestet-te ce ti-ar placea faci, nu ce facultate trebuie sa faci, poate o sa-ti fie mai usor sa gasesti un raspuns :)