| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Am absolvit clasa a IX-a în Republica Moldova. Se merită să urmez un colegiu în România sau liceul în Republica Moldova? M-ar putea ajuta cineva cu o recomandare sau un sfat?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dacaparintii tai au bani multi sa-ti plateasca sa faci scoala in Romania, da, merita.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Am înțeles că căminul este gratuit pentru studenții basarabeni. Însă, cheltuielile personale din propriul buzunar. De asemenea, am înțeles că se oferă și bursă bună

| mihai69 a răspuns:

Depinde de ce anume dorești să faci după aceea.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Mă gândeam la drept sau economie

| Dragobeta a răspuns:

@Violeta
Stie el de ce intreaba. Basarabenii au gratuitate absoluta in scolile romanesti. Ba mai primesc si burse neconditionate de nimic decat de cetatenie.

| anonim_4396 explică (pentru Dragobeta):

Și tu ce îmi recomanzi? E mai bine să fac acum colegiul în România sau poate deja Facultatea în România?

| Dragobeta a răspuns (pentru anonim_4396):

La noi, clasele liceale (colegiu) incep in clasa a 9-a. Pierzi un an. Daca iti convine...