| MihaMihaelaVAM a întrebat:

Am aflat recent ca dupa terminarea postlicealei daca vrei sa te angajezi intr-un spital nu vei putea fără diploma de bac. Este adevarat ca doar cei cu pile vor reuși si fara aceasta diploma?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Se presupune ca-n 3 ani de postliceala ai destul timp sa dai si sa-ti iei BAC-ul, de aceea esti primit sa faci postliceala fara BAC.
Din pacate, daca la angajare ti se cere si BAC-ul, atunci va trebuii sa muncesti un pic si sa-l sustii, in vara, odata cu cei care termina a 12-a.
Nu intra nimeni cu pile, daca diploma de BAC-ul nu este atasata de dosar, ca vine Ministerul Sanatatii si-si pot pierde scaunul, daca fac ilegalitati.

1 răspuns:
| Andra9pk a răspuns:

Dar cum poate termina un elev o postliceala, si bacul nu il poate lua? laughing iti trebuie bacul, altfel faci postliceala degeaba.