| maria97è a întrebat:

Am aproape 18 ani si imi doresc sa devin invatatoare dar sunt la un liceu care nu are lagatura cu ce imi doresc eu (stiinte ) Am sanse sa ajung sa predau? Ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| Staind a răspuns:

Depinde de facultate.
Unele au intrare pe baza de dosar ( admis in functie de medie), altele organizeaza si probe de admitere.
Daca ai vreo facultate la care ai vrea sa mergi, poti cauta pe siteul ei, iar acolo ai detalii despre asta.

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Daca vrei sa devii invatatoare trebuie sa urmezi o facultate de profil, cred ca pedagogia invatamantului primar si prescolar e specializarea.

Daca esti dispusa sa lucrezi cu copii cu dizabilitati, poti incerca si psihopedagogia speciala.

Cam toate universitatile mari au specializatile astea, si le gasesti la faculltatile cu profile de psihologie/sociologie.

Nu prea au cerinte speciale de admitere (e ok daca vii de la profil de stiinte).

| Staind a răspuns:

Normal ca ai sanse.
Sa faci o facultate de profil.

| maria97è explică (pentru Staind):

Si la facultate o sa am probe inainte sa intru?

| Staind a răspuns (pentru maria97è):

Depinde de facultate.
Unele au intrare pe baza de dosar ( admis in functie de medie), altele organizeaza si probe de admitere.
Daca ai vreo facultate la care ai vrea sa mergi, poti cauta pe siteul ei, iar acolo ai detalii despre asta.

| sweetys a răspuns:

La facultate poti sa te inscrii la pedagogie

| b4stefa a răspuns:

Inscrie te la ex de titularizare(inainte trebuie sa faci dosar)dai examen si in functie de nota te vor repartiza in sedinta a doua pe post de suplinitor.
In paralel poti sa faci si facultate in domeniu ---pedagogia educatiei
Succes! :-)