| lovelessAlex24 a întrebat:

Am avut niste probleme la evaluarea nationala si n-am luat un punctaj prea bun si am intrat la un liceu tehnologic,la profilul de protectia mediului.Ce meserii pot sa urmez dupa profilul acesta? Si daca eventual as dori sa ma mut la alt profil de la liceu ala,as putea sa fac asta, nu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da poți sa te tranferi, in urma unei cereri și respectiv, după susținerea diferențelor, deci sa nu crezi cumva ca profilul liceului îți determina viitorul, ca doar in domeniul ala vei munci, clar nu, nici măcar facultatea nu îți determina exact locul de munca, aceste instituții de învățământ doar îți oferă o linie a orizontului de a alege ce vrei sa faci tu cu adevarat, dacă de exemplu ti-ar plăcea, nu stiu, sa lucrezi in vanzari, o poți face și dacă ai terminat de exemplu o facultate tehnica, și nu una de business/marketing etc... înțelegi ce vreau sa zic, stiu mulți oameni, care in liceu erau cei mai tari, cu note bune, la mate INFO, științe ale naturii etc... și lucrează vai de capul lor peste măsura, pentru 15-20! De milioane, după terminarea unei facultăți de profil, însă stiu și prieteni, ce au făcut licee agricole/de turism, o facultate cât de cât Ok, nici cea mai slaba, dar nici cea mai buna, la care se intra pe baza de bac și acum au ajuns Ok pentru vârsta lor, gen cu casa construita, nu apartament, fără ajutor de la părinți, sau la unii cu ajutor f mic de maxim 5000-10000€ pentru casa, ce e f puțin pentru o casa, restul pe munca lor, au lucrat fie in țara, fie in afara, in logistica/vânzări și au ieșit de 1000000 de ori mai bine decât unul s-a chinuit cu un liceu greu, apoi o facultatea f grea, deci contează mult mai mult sa ai fler in ce faci și sa faci ce îți place, dar sa nu abuzezi de ce îți place, sa câștigi evident din asta, gen sa fi flexibil!

3 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

Cu profilul liceului nu faci mare brânză. Tu ai grijă să iei notă cât mai mare la bac. După aceea te gândești în ce domeniu vrei să lucrezi și în funcție de acel domeniu faci o facultate în acea direcție. Facultatea e mult mai importantă pentru obținerea unui job decât liceul dar nu mai importantă decât cunoașterea practică a acelei meserii.

| urseyul a răspuns:

Am terminat liceul acum 5 ani sincer iti spun nu prea conteaza profilul cat conteaza sa iei bacul, depinde la ce facultate vrei sa dai daca ai terminat la un profil fara mate si vrei sa te duci pe mate bagi pregatire in rest nu are nici o treaba, dar in ziua de azi mai bine faci o postliceala si te ti de ea e si mai ieftin si poti sa ai o meserie bine platita. Poti sa urmezi orice vrei tu daca ai ambitie

| lovelessAlex24 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Ce-i drept, nu sunt chiar sigur acum ce as vrea sa fac, o sa trebuiasca sa ma mai gandesc.Din nou, multumesc urseyul, Andrei si Iunix.