| XxXLoredanaXxX a întrebat:

Bună! Am câteva întrebări :
E grea informatica? Trebuie să știi foarte bine engleză? Cât câștigă un IT-ist în UK? Dau funda la cel mai bun răspuns.

Răspuns Câştigător
| Anyo1988 a răspuns:

Lumea It este un univers foarte mare, depinde foarte mult de ce specialitate vrei sa ai, in functie de asta se stabileste toate cele intrebare de tine, cat de greu sau usor este, cat de mult sau putin se castiga ( nu se castiga putin pe it in uk dar vorba vine ) te poti specializa pe java, pe certificate de securitate bla bla pe web design si multe altele deci mai intai va trebuii sa alegi ce iti place cel mai mult sa faci in domeniu si apoi vei afla si ce castig poti avea in functie de asta oricum lumea it este bine platita chiar si in ro cu atat mai mult un uk succes

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

- da și nu, depinde de cât te "duce"
- nu

fundă dă-i celui ce te invață programare, să iei banii de mai sus

| Violleta2022 a răspuns:

Da, engleza este vitala in IT, programare, software, samd.
Iar ca sa ajungi sa lucrezi in UK ca informatician, trebuie sa fii f bun in engleza, vorbind fluent si extrem de bun in informatica.

| MrAM a răspuns:

It-ul presupune limbaj de programare in mare parte, deci practic e ca si cand ai invata o limba noua. Acum nu am eu cine stie ce cunostinte in domeniu dar stiu ca te poti orienta in functie de cele doua mari categorii, back-end ( te ocupi cu ceea ce presupune formarea structurilor softwere). mate/info
Si front-end ( presupune a te concentra pe aspectul/felul in care arata, o pagina web/aplicatie, felul in care functioneaza si testarea anumitor particularitati sau partea de design.
Si da se bazaza pe matematica/informatica/engleza, mai mult sau mai putin in functie de specialitatea pe care mergi.
In uk un salar pe o pozitie de junior din cate stiu se invarte in jurul la 30k pe an. In cadrul unei companii cu renume/ freelancer fara numar. Pate depasi lejer peste 20k pe luna cu pozitia si experienta necesara.