| Anaaaamariaa2350 a întrebat:

Bună! Am câteva întrebări în legătură cu CSIE(mai exact Informatică Economică) din cadrul ASE-ului:
1. Ce job uri poți avea? (in mod special IT)
2. Poți ajunge sa predai economia, informatica și TIC?
3. Cam ce se studiază la partea de programare? Am citit pe diverse forumuri ca cică nu se face cine știe ce programare dar acum nu știu ce sa zic.
4.Am vreo sansa dacă sunt la stiinte ale naturii?
Mulțumesc!????

1 răspuns:
| Natalie4u a răspuns:

Ca absolvent al programului de Informatică Economică, poți ajunge să lucrezi în diverse domenii, printre care se numără:
Analist de date (data analyst)
Dezvoltator de software (software developer)
Analist de sisteme (system analyst)
Administrator de baze de date (database administrator)
Manager de proiecte IT (IT project manager)
Consultanță IT (IT consultant)
Analist financiar (financial analyst)
Analist de business (business analyst)
Analist de riscuri (risk analyst)
Analist de securitate (security analyst)
Dacă dorești să predai, ai posibilitatea să urmezi un program de masterat sau de doctorat în domeniul educației și să îți dezvolți expertiza în predarea economiei, informaticii și TIC-ului.

La partea de programare, se studiază fundamentalele programării, algoritmi și structuri de date, dezvoltarea de aplicații web, programarea orientată pe obiecte, programarea distribuită și dezvoltarea de aplicații mobile. În plus, sunt studiate limbaje de programare precum Java, Python, PHP, HTML, CSS și JavaScript. Este important de menționat că conținutul cursurilor poate varia în funcție de universitatea la care alegi să studiezi și de specializarea pe care o alegi.

Da, poți să ai șanse și dacă ești la științele naturii, deoarece programul de Informatică Economică este conceput astfel încât să acopere și aspecte de economie și afaceri, pe lângă cele de informatică. Este important să îți dezvolți interesul și abilitățile în domeniul informaticii și să fii dispus să înveți și să te perfecționezi continuu.