| Lowly a întrebat:

am citit multe articole pe net despre medicina ..as vrea sa stiu sigur dupa cati ani devii medic (ai salariu si profesezi in spital) ...am gasit undeva ca dupa cei 6 ani de facultate inca 6 ani faci ca rezident.dar am mai gasit un articol unde scria ca dupa cei 6 ani de medicina poti profesa ca medic ..cum este adevarat? deci dureaza 12 ani ca sa devii medic sau doar 6?

Răspuns Câştigător
| pure9 a răspuns:

Dupa cei 6 ani de facultate devii medic rezident. Lucrezi in spital pe un salariu de 8-9-10 milioane nu stiu sigur. Faci rezidentiatul care porneste de la 3 ani(medicina de familie), 5 ani pentru specializarile medicale si ajunge la 7 ani pentru chirurgie, in special neuro-chirurgie si apoi iesi medic specialist pe ramura ta. Se invata mult si se va invata si dupa ce termini cu rezidentiatul, dar daca iti place sa ajuti oamenii, eu zic ca merita. De ex, eu ma duc la medicina, si da imi e frica de cat o sa stau sa invat si ca dupa 6 ani ies pe un salariu mic, dar ma incanta gandul ca dupa ani de munaca o sa operez copii cu porbleme(ca pe asta o sa ma axez). Deci cam asta e cu medicina happy