| Maria_Criss_2000 a întrebat:

Buna am dat teza la Romana si sunt foarte speriata daca aflu Nota, Imi tot pun intrebarea daca iau un trei sau patru ce ma fac?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Te sinucizi. Ce naiba sa faci? E o nota pe care ti-o asumi dupa nivelul tau de a invata. O indrepti cu alte note si aia e, nu-i capat de lume.

| OoBunnyoO a răspuns:

Astepti sa vezi nota, iar daca este mica te apuci sa inveti ca sa o indrepti si sa nu ramai corigenta. Oricum, nu este sfarsit de lume, stai linistita. Nu are rost sa pierzi noptile si sa te stresezi pentru ceva ce nu stii inca si pentru care exista o singura solutie si anume sa inveti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DACA este posibilitatea sa iei o nota mica astepti pana cand o vezi cu ochii tai trecuta in catalog, deoarece s-ar putea ca profesoara respectiva sa iti mai adauge un punct in plus.
De curiozitate, ce clasa esti?

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Te pui cu burta pe carte. Alta varianta nu ai ca sa-ti indrepti media generala.

| Biggiesan a răspuns:

Risti sa-ti dilesti cariera chiar daca iei 10(zece)!

| VostoKK a răspuns:

Ar fi de preferat sa faci rost de teza si sa o ai in fata. Te uiti peste ea si vezi unde si ce ai gresit. Dupa, iti pui intrebarea "DE CE am gresit?" Iti raspunzi la intrebare, afli cauzele si le remediezi. Iesi in castig.

Raspunsurile de genul "Te pui sa inveti sa iei nota mare sa iti iasa o medie OK" nu sunt tocmai corecte, deoarece inveti dar nu stii daca vei face sau nu aceleasi greseli care ti-au adus acea nota de 3 sau 4. Poate nici nu este problema la cunostinte, poate te-ai grabit, sau nu ti-ai apreciat timpul corect in teza, ori ai fost intr-o stare psihica proasta.
Cum a mai spus cineva, nu este sfarsit de lume. Am luat eu personal un 3 la matematica si la romana in clasa a 8-a, in sem. 2, si am reusit sa scot cea mai mare medie pe semestru din tot gimnaziul, la 9.63.

Poti sa aplici ceea ce ti-am recomandat mai sus si in cazul in care iei o nota buna la teza (Nu dau un interval pentru ca nu stiu ce inseamna nota buna in ochii tai).