| anonim_4396 a întrebat:

Am făcut azi o cerere de retragere din cadrul facultății...( am fost nevoită sa fac asta), dar credeți-mă ca regret enorm asta acum și ca nu am făcut ce simteam de fapt... credeți ca mai pot face ceva?(țin sa subliniez ca s la taxa). Mulțumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| iamprettybored a răspuns:

Gândește-te la ce te-a făcut să renunți. Ești convins/ă că nu regreți doar dintr-o obișnuință, dintr-o nostalgie poate? Facultatea e grea și mulți au gânduri de renunțare la un moment sau altul, dar majoritatea merg înainte. Așa că... eu nu îți cunosc situația, dar gândește-te bine ce te-a făcut să renunți, planifică-ți un pic viața, vezi imaginea mai în ansamblu. Gândește-te la viața ta, nu doar la clipa aceasta de regret, gândește-te dacă e ceva de moment sau de durată.

| Dishka a răspuns:

Era primul an...

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Altii se chinuie sa intre la facultate si tu renunti ca la o firimitura de paine.

| Dishka a răspuns (pentru darrio2007):

Nu mi cunoști situația, ca sa poți spune asta...

| darrio2007 a răspuns (pentru Dishka):

Tocmai de asta ti-am si raspuns asa. Pentru ca nu-ti cunosc situatia. Mai ales ca, indiferent de probleme, acum regreti pasul făcut. Esti nehotarata sau „situatia" ta s-a rezolvat intre timp.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, poți face ceva și fără facultate. În mod sigur.
Cu mantra.
Curaj și încredere în mine.

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca ai facut-o azi ai toate sansele sa o retragi maine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Care a fost motivul pentru care ai renunțat? Puteai doar să îngheți anul, ca să te poți întoarce la un moment dat. Înteresează-te la secretariatul facultății dacă nu poți remedia situația, și în loc de retragere să îți îngheți doar anul.

| Dishka a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu aveam ce îngheța, era primul an...

| ioneln a răspuns:

De ce ai fost nevoita sa faci asta?

te cunosti pe tine asa? ce ti place sa faci? unde te vezi pe viitor lucrand?

poate ai mai degraba talent la afaceri poate esti comunicativa si poti influenta oamenii sau clientii in general asta ajuta mult in afaceri.

Daca arati bine poti sa incerci sa devii model.

Sunt multi care s-au realizat in viata fara facultate.
E o placa veche cu facultatea. Nu e nicio garantie ca o sa ai de munca.
Depinde de domeniu. La IT da este cautare de personal sau limbi straine/ase dar doar daca iti place altfel o sa ti se para un calvar.