| BrokenAngel a întrebat:

Am intrat la profilul „Științe ale Naturii " și aș vrea să știu mai multe despre acest profil. Dacă e cineva la științe ale naturii, aș fii bucuroasă să îl ascult. Materii, teze, bac, și chiar o părere m-ar ajuta. Dau fundă și vot! happy

2 răspunsuri:
| vaali13 a răspuns:

Eu am fost la stiinte ale naturii, 3 ore chimie si fizica si 2 biologie pe saptamana, bacul la alegere din astea 3 plus romana si matematica si cam atat

| BruneTTe a răspuns:

Eu numai ce am terminat liceul si am fost la profilul acesta.
Inveti cam din toate, ceea poate la un moment dat va fi deranjant [adica se insista si pe matematica desi nu avem noi o prea mare legatura cu ea]. E mai mult de invatat decat la celelalte [de ex decat la filo] dar nu pot sa spun ca mi-a fost greu.
Teze dai asa:
Obligatoriu: mate si romana
La alegere: 2 dintre urmatoarele - biologie, fizica, chimie

Bacul:
Oral:
Competente digitale si lingvistice[romana+ engleza sau franceza, depinde ce alegi]
Scris: Mate, romana [obligatoriu]
+ la alegere una dintre bio, chimie si fizica.

Referitor la ore, eu aveam asa:
3 de romana
5 de mate [una dintre ele era optional, dar 4 tot vei face, deci asta ziceam. cine vine la SN sa scape de mate, degeaba laughing]
bio -4 ore
chimie - 3 ore
fizica - 3
engleza si franceza - cate 2/saptamana
isto, geogra, religie, sport, filozofie, Tic -cate una/saptamana

Cam atat thinking
Eu spun ca merita sa faci SN-ul si ca ai facut o alegere buna in sensul ca iti deschide multe drumuri, multe posibilitati: medicina, farmacie de exemplu, care la randul lor iti deshid multe alte portite.
Mai aveam colegi care vroiau sa mearga la litere. Pai practic au facut degeaba SN-ul. Mai bine mergeau la filo direct si era si de 10 ori mai usor. Daca tot inveti 4 ani bio, chimie, macar sa mergi pe partea asta mai departe, nu?

In fine, cam atat ar fi, daca mai vrei sa stii ceva, intreaba-ma.