| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am nevoie de pareri, sfaturi in legatura cu alegerea facultatii.
Sunt clasa a 12-a la uman, intensiv engleza, dar nu prea ma atrag facultatile pe profil, nu am inteles niciodata ce face un sociolog de exemplu, iar profesoara nu vreau sa ma fac.
Ai mei ma incurajeaza sa incep meditatiile la biologie si chimie pentru medicina, biologia imi place super mult insa ma cunosc si nu voi face fata celor 6 ani de invatat non stop.
Daca merg la drept, este greu sa ajung expert criminalist, cam ce salariu voi avea?
Iar daca incerc sa fac scoala de insotitoare de zbor, am sanse sa ma pot angaja la o companie de zbor de la noi?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La medicina inveti 10 ani, ca 6 ani este facultatea si 4 ani rezidentiatul.

| sierra1 a răspuns:

"am sanse sa ma pot angaja la o companie de zbor de la noi?"

cum speranța moare ultima, credem că da. Mai sunt acolo niște condiții dar le știi și tu...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ți se pare că meseria de însoțitoare de zbor e ușoară și aventuroasă, romantică. Dacă ai șansa să te angajeze, o să afli.

| LordCristobal a răspuns (pentru sadrian46):

Nu e ușoară deloc, din câte am auzit pe fete le muncește foarte mult.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Iarasi unul/una cu timpenii de genul "ce salariu voi avea", asa ca hai sa iti spun o poveste scurta despre o fata a dracului de desteapta. A terminat facultatea de limba engleza. S-a angajat ca profesoara. S-a apucat de un master de lingvistica computationala. A luat un job secundar in mediul corporate pe partea de english tutoring. A intrat in software testing. A mai invatat una-alta, inclusiv coding. Acum e specialist pe Amazon AWS, lucreaza in securitate cibernetica. Face si 5000 EUR pe luna sau mai mult. Deci nu conteaza ce mizerie de facultate faci, ci ce ambitie ai sa faci mai mult pentru tine in continuare.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bati cimpii. Google Translate plateste subcontractori prin intermediari, si nu e nici o mare frectie. Am lucrat pe proiecte pentru GT prin Lionbridge si era 7.2 EUR/ora prin 2008-2010. Nu e deloc rau, daca te gindesti, dar daca vezi mai exact ce norme si cum se lucreaza si mai ales ca nu e de lucru decat maxim 80 de ore pe luna...

| LordCristobal a răspuns:

Buna!
In primul rand să te gândești bine ce facultate alegi că dacă te-ai dus pe ceva ce nu îți place cam pierzi timp daca renunți la facultate sau te transferi la alta.
Trebuie sa îți iei o jumătate de oră din viața ta, să stai în camera și să nu îți distraga atenția nimic și să te gândești la viitorul tau.De asemenea gândește-te ce domeniu te atrage el mai mult că e foarte fain să fii implicat într-un domeniu care îți place.
Daca ai zis îți place biologia ar trebui sa te duci la facultatea de biologie cred că mai departe ieși biolog.
Sociologul se ocupa de realizarea sondajelor și cercetează tiparele de comportament din societate, studiază mentalitățile din societate.
Că sa îți fie mai ușor Marius Pieleanu și Cristian Tudor Popescu sunt sociologi.
Ca și însoțitoare de zbor ai avea șanse să lucrezi la o companie din tara daca vorbești bine engleza, ești frumoasă, prezentabila și să îți placă să faci deplasări și sâni îți fie frica de avion.Dar să nu dai bani pe așa numitele,, scoli de stewardese" că iti cer o grămadă de bani și nu îți garantează locul de munca
Sa te orientezi pe companiile care își selectează viitori angajați fara sa le ceara bani pe școlarizare sau pe atestat.
Gen sa te pregătești pentru interviuri la companiile respective dar tine minte concurenta e destul de mare in acest domeniu.
In privința expertului criminalist daca ești ambițioasă și te tii bine de școală cred că o să reușești.
Succes la bac și multa bafta in viața!