| emmakiari1 a întrebat:

Am nevoie de sfatul vostru. Ma numesc Ema și am 18 ani, trec clasa a 12-a si ma gandeam sa dau la facultatea de drept. Îmi puneti oferi informații despre aceasta facultate? Aveti experiente? Sunt o persoana perseverenta si sunt obisnuita sa invat, deoarece asta am facut si pana acum. La liceu am primit chiar si bursa. Ce îmi trebuie ca sa pot sa tin pasul cu cerintele facultatii? Îmi doresc enorm sa ajung avocat sau, daca se poate, judecător. Îmi trebuie multi bani? Exista sanse? Care sunt acestea? Daca sunteti in domeniu, va rog, astept ajutor. Multumesc!

3 răspunsuri:
| Ruxandra15 a răspuns:

Foarte bine ca inveti. Este o meserie banoasa cea de avocat. O sa inveti foarte mult iti trebuie rabdare, sa stii limbi straine foarte bine si sa intelegi ce ti se cere nu sa intrebi si ce inseamna. Hmm nu stiu cati bani iti trebuie daca inveti bine o sa ai bursa deci nu prea multi maiales daca o sa faci facultatea in orasul tau. Ca sa tii pasul trebuie sa inveti zi de zi si sa mergi la cursurile importante.

| emmaemilia a răspuns:

Nu stiu ce sa zic despre profesia de avocat...e destul de greu sa iti faci un renume....aici ti.ar trebui mai multi bani si chiar pile happy. Judecator ar fi perfect...pentru asta insa trebuie sa inveti mai mult, sa dai mai multe examene... Oricum...cand termini facultatea nu este obligatoriu sa faci master....asa am auzit... ceea ce trebuie tu sa faci este sa inveti de aceea iti urez multa bafta happy

| Dodgge a răspuns:

Daca esti o persoana perseverenta, obisnuita sa invete si cu foarte mult tupeu poti opta pentru o cariera in avocatura.Sunt o gramada de avocati care habar nu au sa se exprime in limba romana, asa ca ai sanse.