| Sawarekh a întrebat:

Buna, am nevoie de sfaturi!

Am activat in domeniul de Graphic Designer, cam de 3 ani insa fara succes, cereri prea multe, oferte putine.

Ce domenii similare ar exista? Ceva ce se cauta, imi place orice tine de arta, creativitate!

Mi-ar fi placut sa da la facultatea de, Design de interior, cum este vazuta aceasta ramura in Romania?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"facultatea de, Design de interior, cum este vazuta aceasta ramura in Romania?"

și mai greu cu joburile in domeniu! Fă o nouă specializare, NU strică niciodată

| Sawarekh explică (pentru sierra1):

De ce sa fac o noua specializare... daca mie imi place sa creez.
Efectiv nu are cine sa ma ajute cu sfaturi, de aia am pus intrebarea aici.

| sierra1 a răspuns (pentru Sawarekh):

"| ElAdrianos: cereri prea multe, oferte putine"

de asta!

| Trixt3r a răspuns (pentru Sawarekh):

Pe partea de bannere si avatare este saturata piata, eu sugerez grafica la modul real, cum este spre exemplu asta :
https://www.youtube.com/watch?v=5d1vca8R43A

Daca crezi ca esti tentat, pot incerca sa caut cateva ghiduri si tutoriale si sa-ti sugerez cateva website-uri si software-uri.
Eu nu ma pricep prea bine pentru ca sufar de Aphantasia si din pacate am probleme la vizualizarea proiectelor, motiv pentru care la proiectul/jocul meu m-am concentrat pe partea de codare, pe partea de grafica am invatat doar minimul necesar sa-mi fac treaba, cat mi-a permis handicapul.

| helpforyou a răspuns:

In orasele mai mici nu prea este cautata mesiaria asta. Dar in orasele mari da.

UI/UX Design (proiectarea interfețelor utilizatorilor pentru aplicații web și mobile)
Motion Design (animarea graficii pentru filme, videoclipuri sau reclame)
Illustration (ilustrații pentru cărți, reviste sau afișe)
Branding (proiectarea identității vizuale pentru companii sau produse)
Product Design (proiectarea produselor fizice, de la obiecte de mobilier la obiecte de uz cotidian)
Fotografie (fotografierea pentru companii sau reviste)
Marketing (campanii publicitare sau de promovare)
Social Media (crearea de content pentru retele sociale)

| Trixt3r a răspuns:

"Graphic Designer" este un termen vag și se explica în mult sub-domenii, ar putea însemna cineva care face bannere pentru reclame, avatar-uri pentru forumuri și multe alte categorii.
Poate fi și cineva care creează grafica de la 0 în programe cum sunt Daz3D, Blender, Poser și altele.

Deci este greu de spus, dar în cele mai multe cazuri succes-ul unei persoana care lucrează în domeniul de design este bazat pe munca pro-bono la început, pana ajungi să-ți faci un portofoliu profesional care te poate ajuta apoi sa ai succes.

Domeniul de grafica și animație este unul din cele mai bine plătite în momentul de fata, de multe ori chiar mai bine plătite decât multi programatori care lucrează în IT și de cele mai multe ori ca freelanceri (liberi profesioniști) și nu ca angajați la o anumita firma.

Acum aproximativ 1-2 ani, am programat un joculeț în Python și costurile pentru partea de grafica erau imense, pentru ca spre exemplu modelele 3D făcute/create de designeri în Blender au preturi destul de mari și ai nevoie de sute sau mii de modele, plus ai nevoie de alte elemente de grafica cum sunt butoanele, elemente ale meniului și altele.

Părerea mea este ca dacă-ți place sa faci asta, nu contează cum este văzut domeniul, este un domeniu foarte bine plătit și specializarea nu iți poate face rău.
Graphic design-ul este domeniul cu potențialul ce mai mare pentru a-ți aduce un profit/venit pasiv constant - Daca creezi anumite modele 3d, le poți pune la vânzare pe platforme specifice și poți câștiga bani când dormi.
De cele mai multe ori în acest domeniu nu contează studiile, atât cat contează portofoliul, iar cele mai multe programe care trebuie sa înveți sa le folosești cum este exemplul dat mai sus "Blender" nu vei învață sa le folosești la facultate ci de prin diferite surse și ghiduri de pe internet.

Sper sa ajute, bafta.

| Sawarekh explică (pentru Trixt3r):

Mercii pentru sfaturi, ideea este ca eu deja am portofoliu, fac asta de 3 ani, imi place ceea ce fac dar nu imi aduce profit din pacate, am incercat prin multe metode, sa caut clienti, tot ce am reusit a fost pe aici pe colo cate un proiect, fie un template, fie un logo, dar cat sa traiesc, nici de cum nu sunt bani cu care pot face ceva.

Daca esti specializat pe una din ramurile din graphic design si ma poti ajuta, putem vorbi altundeva? as dori sa-ti arat si portofoliu sa iti faci o parere.