| anonim_4396 a întrebat:

am o intrebare. Am facut 17 ani, iar incet ma aproprii de varsta de 18 ani. Dupa implinirea acestei varste doresc (sau cel putin incerc) sa emigrez in S.U.A. As vrea sa ma apuc acum, daca pot, de strangerea actelor, informatiilor, s.a.m.d. Mentionez ca nu am rude acolo, decat foarte buni prieteni, la care voi sta pana ma stabilesc.
P.S: Banii nu sunt o problema (Am mentionat asta deoarece nu doresc comentarii pe tema asta, sau altele gen: keep dreaming. nu stiu) Multumesc anticipat celor chiar scriu aici pentru a ajuta.

1 răspuns:
| daassh a răspuns:

Salut, acesta e si visul meu de altfel, ai nevoie de pasaport, viza, green card(ca sa poti muncii, daca vrei doar sa vizitezi nu ai nevoie de acesta), nimeni o sa-ti dea viza pentru toata viata in usa, sunt mai multe tipuri de vize, iar aceea care se acorda cel mai usor e acea de traveling&bussines care e intre 2-12 saptamani daca nu ma insel(oricum o perioda scurta, dupa care trebuie sa te intorici in tara pentru ca vei devenit imigrant ilegal), mai sunt vize pentru casatorie(se primesc destuil de greu si intr-un timp destul de indelungat), mai sunt vizele pentru studiu(care se dau relativ usor, dar trebuie sa aplici pentru o facultate in USA) si mai e viza pentru lucru, ar acea ti-o face direct angajatorul american, ai putea incerca sa cauti jobu-uri de aici din tara si sa incerci sa aplici pentru ele, daca-i va placea cv-ul tau si te va contacta se va ocupa el de actele tale.Mult succes!
P.S Eu cand am fost la ambasada, ca sa depun actele pentru viza turistica, mi-au sugerat ca daca vreau sa fiu sigur ca o primesc sa "decartez niste verzisori" si curious fiind am intrebat cat? Iar spre surprinderea mea mi-au cerut 10.000 Euro, acuma e dreptul tau sa incerci, asa ca succes!