| IoanaAnghel24 a întrebat:

Buna! Am o intrebare, ce se intampla daca producatorul gaseste sponsori, ajunge sa produca filmul, dar acesta nu se va ridica la nivelul asteptarilor si incasarile vor fi mai mici decat banii folositi pentru a face filmul? Producatorul va trebui sa platesca suma pierduta?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu se intampla nimic, aia pierd banii si aia a fost.Nu mereu se face profilt, sunt destule filme, unele chiar f bune la care sau pierdut milioane, zeci de milioane.
Cand faci afaceri uneori mai si pierzi.Producatorul nu plateste nimic, nici nu ar avea de unde plati laughing

5 răspunsuri:
| Mopmop a răspuns:

Cred ca totul ar putea tine de contract. Partile isi asuma si castigul si pierderile. Sau asta cred eu ca ar fi normal.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Sponsorii unui film nu sunt sponsori care fac acte de binefacere. Ei investesc ca afaceriști în acel film și își asumă un risc, pe care nu îl transferă la producător.

| anonimg a răspuns:

Mă gândesc că este ca la investirea la bursa de afaceri/valori: poți să pierzi sau poți să câștigi.
Ori o altă alternativă ar fi ca producătorul să-și gireze cu propriile bunuri. Și el va fi sponsorizat în funcție de valoarea bunurilor pe care le are.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sponsorii fac o investiție. Ca in orice investiție e posibil sa si pierzi.

| Zuzu1991 a răspuns:

Dude, in film nu exista "sponsori", asta e un termen care se aplica doar la cioace non-profit, cum ar fi sport, sau arta, filmul e o afacere pura, asa ca cei care baga bani in ea se numesc investitori!

iar in afaceri, ORICE investitie presupune si un risc, moment in care investitorii aia vor pierde banii, asa ca respectivul producator nu v-a mai primi investitie niciodata de la nimeni, dar cam atat, investitia NU e un imprumut, NU e garantata, samd, ca atunci nu ar mai fi investitie at all