| AianaPetrescu29 a întrebat:

Buna, am o intrebare. Daca doresc admiterea la jandarmerie dar anul asta de liceu am avut media la purtare 8 si in semestrul 2 voi avea 7. DOAR ANUL ACESTA, in restul doar 10, exista vreo sansa sa fiu acceptata? Sau mai sunt si alte meserii in domeniu asemanator cu admitere cu medie de minim 8?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa ai media generala 9.

| Violleta2022 a răspuns:

Nota la purtarea este eliminatorie pentru politie, armata si jandarmerie.
Toate aceste unitati cer comportment impecabil, iar daca tu ai note mici la purtare. cum crezi ca poti dovedii ca esti capabila sa executi un ordin?
Acesta este motivul principal pentru care cei cu probleme de comportamnet si note scazute la purtare, nu au ce cauta in armata, politie sau jandarmerie.

| sierra1 a răspuns:

Criteriile specifice:
...să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media de cel puţin 9, 00

așa că baftă!

| Mavni a răspuns:

Nu conteaza ca doar anul acesta. Nu trebuia sa subliniezi asta. Daca intr-un an ai media sub 9, poti sa te faci orice altceva in afara de jandarm, politist, militar.