| 0771195235 a întrebat:

Buna am o intrebare
Dacă invit pe cineva la banchet trebuie să dau bani eu pentru acea persoana sau isi ia bani ei personali?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca TU inviti pe cineva la un local /eveniment etc. atunci TU achiti si nota de plata.

Este bine de stiut ca, intr-un restaurant, dintr-un c intra primul si iese ultimul pe usa CINE PLATESTE. Chelnerul va fi cu ochii pe prima persoana care intra pe usa si va prezenta meniul acelei persoane. Tot acelei persoane va aduce si nota de plata, la final.

| darrio2007 a răspuns:

Tu platesti.

| Adry05 a răspuns:

Nu mi se pare normal să plătești doar tu, hai să zicem poate un taxi, o primă băutură, dar deja totul e prea mult.

| Adry05 a răspuns:

Până la urmă tu inviți acea persoană pentru că vrei să petreci timp cu ea, nu să-i fi sponsor, iar ea acceptă pentru că vrea să petreacă timp cu tine, nu să aibă cine să-i plătească toată noaptea. Ce faci plătind pentru tot ce consumă? practic îi cumperi prezența. Că-i faci cinste cu câte ceva de drag e una, să fii obligat să plătești pentru tot e too much. Poate aia e vreo profitoare și-și ia cele mai scumpe chestii sau de băut întruna că vede că tu stai cu portofelu după fundu ei și-i faci orice poftă. Asta vrei să ajungi? deci ignoră-i pe ăștia cu să plătești tot, după vă întrebați de ce dați numa de femei după bani sau de ce vă tratează ca pe cățeluși.

| anonimg a răspuns:

În mod normal nu există invitații pentru banchet.
Pentru că banchetul se face în cadrul elevilor dintr-o clasă, și fiecare participant este obligat să contribuie la cheltuieli. Aceștia nu trebuie să își invite rudele sau prietenii, pentru că altfel evenimentul n-ar mai fi banchet, ci s-ar transforma în discotecă publică, pub sau petrecere.
Deci la banchet trebuie să participe doar elevii și cel mult profesorii. Altcineva nu are ce căuta la acest eveniment; persoanele străine nu au ce căuta.

Tu deci trebuie să ne fi oferit mai multe detalii: care este scopul acestui eveniment, unde se realizează și legătura dintre participanți. Dacă este petrecere -si nu banchet- pot fi invitate și alte persoane. Dacă toți ceilalți își plătesc consumația, atunci și invitații trebuie să facă la fel. La o petrecere de zi de naștere, sărbătoritul plătește consumația tuturor invitaților pe care i-a invitat; și vor fi numai persoane invitate.
Pe când la banchet plătesc toți cei care participă; iar participanții trebuiesc să fie doar elevi și profesori (unde profesorii nu plătesc, ci consumația lor este plătită de elevi; de aceea cheltuiala se împarte în mod egal la final tuturor elevilor chiar dacă unul a consumat doar un pahar de apă.) Dar trebuie stabilit mai dinainte un anumit buget unde discuțiile despre acesta trebuie să se facă cu toată clasa. Rudele și prietenii n-au ce căuta la banchet.

| Bizon95 a răspuns:

Depinde
daca inviti o fata cu care vrei sa ajungi departe, atunci daca nu platesti tu s-ar putea nici sa nu vina

altfel...

| siriusblack98 a răspuns:

Depinde de situatie si ocazie. Daca esti baiat si vrei sa o cuceresti, vei plati tu evident ca doar ai un interes. Daca nu atunci ii explici de la inceput ca este vorba de o petrecere mai privata asa la care se plateste si daca este interesat/a sa vina la distractie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci de ce o mai inviți dau o pui sa plătească? Normal ca tu plătești

| Alexandra40000 a răspuns:

Cine invita ăla plătește?

| Crina4950 a răspuns:

Plătești tu, asa e normal

| Manu1233 a răspuns:

Respectivul plateste, tu doar il inviti.