| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am o întrebare. Îți poți baga preaviz dacă ești angajat in Germania și ai 2 luni de munca?

Răspuns Câştigător
| ruddy a răspuns:

Citeste contractul pe care ai fost de acord si l-ai semnat. Din cate stiu, daca ai contract pe perioada determinate (6 luni) atunci poti pleca la zi, dar daca nu conform legii trebuie sa stai in preaviz 20 de zile. Poti pleca si fara acel preaviz, doar daca superiorul tau este de acord si iti semneaza lichidarea la zi, sau pleci absent nemotiva, ulterior dupa 3 zile nemotivate ti se desface contractul de munca.