| Jasa a întrebat:

Am o întrebare pentru voi. Încă sunt prea mica ca sa fi terminat o facultate, dar îmi doresc mult sa fac Jurnalismul. Știți cumva dacă o fata de liceu, fără studii in acest domeniu, dar căreia ii place mult sa scrie și sa citeasca, care a făcut o pasiune mare pentru aceste lucruri, poate avea vreo sansa și fără facultate?(o sa fac facultatea, dar ma gandeam ca pot scrie articole și acum). Cum as putea sa fac asta?

4 răspunsuri:
| Delcatty a răspuns:

Da, poti. Nu ai nevoie de facultate, dar una te va invata bazele.
Cel mai usor pentru tine e sa iti faci un blog sau canal de Youtube unde sa vorbesti despre diverse evenimente, opinii, ce vrei tu si crezi ca lumea vrea sa stie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Simplu de tot. Ce vremuri erau cândva! Când eram în clasa a 10-a am fost ales să devin corespondent voluntar al ziarului local din orașul unde locuiam. Era în 1962. Și culmea, mi s-a acceptat o mică știre din mediul școlar. Pentru mine a fost foarte mult. În decembrie 1993 când nu aveam serviciu, am mers la un ziar nou apărut cu un articol gen breaking news. Am fost angajat pe loc. Așa că eu așa zic. Știi să scrii? Este un ziar la voi în localitate, mergi la ei cu un articol și vezi cu ce se mănâncă ziaristica. Sunt zeci de publicații online. Aplică ce le spunea Maiorescu Titu la junimiști. Scrieți băieți, numai scrieți! Iar la care emitea numai bălării. Scrieți băieți. Nu mai scrieți.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu poti avea nici o sansa, fara facultate.
Sunt sute de jurnalisti cu facultate care nu si-au gasit de munca si tu crezi ca ai sanse fara facultate?
Posibil sa-ti gasesti de munca ca femeie de servici intr-un ziar, sau la vreo revista, dar sub nici o forma ca jurnalista, fara facultate.

| Adry05 a răspuns:

Poți să te apuci de un blog și să investești mult în promovare