| Cosmin000 a întrebat:

am o intrebare si va rog mult sa imi raspuda cineva care se pricepe.
Sunt clasa a 11 a si vreau sa studiez medicina la UMF Cluj, de anul acesta fac ore si ma descurc... intrebarea mea este, eu sunt foarte pasionat de chirurgie, nu am o preferinta anume dar vreau neaparat acolo, dupa cei 6 ani de facultate si daca am o nota buna la examenul de rezidentiat am sanse 100% sa ajung chirurg sau nu? sau cum se face rapartizarea, imi e foarte frica ca o sa ma lupt atata de mult si nu o sa ajung ce imi doresc.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Repartizarea se face in ordinea mediilor, iar chirurgia generala nu se ia cu medie extrem de mare, fiindca in general sunt multe locuri. Asadar, daca esti printre primii 30% pe tara, vei lua fara stres chirurgie (daca iti vei mai dori atunci)

| Cosmin000 explică (pentru Brigaela):

Si mediile anilor de la facultate mai conteaza la nota?

| Cosmin000 explică (pentru Brigaela):

Si inca ceva, examenul de rezidentiat este foarte dificil?

| alessia5158 a răspuns (pentru Cosmin000):

Acum,la examenul national de rezidentiat 2017, aceste medii nu au nicio relevanta--- conteaza doar punctajul obtinut la concursul propriu-zis.Nu se poate stii cum va fi peste cativa ani!

p.s. Pentru a-ti face o idee despre rezidentiat si locuri/posturi scoase la concurs, citeste metodologia de pe website-ul oficial :https://rezidentiat.ms.ro/

| Brigaela a răspuns (pentru Cosmin000):

Nu conteaza nota din facultate, dar daca nu vei invata constant in facultate, nu vei putea lua nota mare la rezidentiat. Nu e foarte dificil, dar e foarte multa materie, asa ca nu o vei mai putea invata cum inveti acum pentru admitere, in 18 luni, va trebui sa inveti toata facultatea ca majoritatea lucrurilor sa fie cunoscute cand ajungi sa inveti pentru el. Oricum, pentru a lua chirurgia, asa cum am zis, nu trebuie sa fii printre primii, trebuie sa fii cam imn prima treime a clasamentului national, ceea ce este destul de la indemana studentilor foarte buni. Oricum, poate fi dat de nenumarate ori, sunt absolventi care il dau si de cate 4-5 ori pana iau o specialitate care sa le placa