| meme11234 a întrebat:

Am o mare nelamurire despre Soldatii Gradati Profesionisti.M-am prezentat la centrul de informare-recrutare din orasul meu, acolo mi-au fost date foarte putine detalii, luand in calcul ca eu nu prea stiam ce sa intreb.Nelamurita fiind de ceea ce am aflat am mai cautat eu acasa,am vorbit cu persoane care lucreaza in domeniu, etc. Bun, problema mea este urmatoarea: cei de la birou mi-au pus sa completez o foaie cu datele mele personale printre care erau si 3 intrebari etc. si atat...nimic mai mult. intre timp am aflat ca eu am nevoie de un dosar de candidat,care contine documente gen:cazier,analize medicale,copii dupa mai multe acte, arma pentru care vrei sa aplici etc. ei bine mie lucru asta nu mi sa specificat spunandu-mi-se doar ca eu acum las doar aceasta foaie si ei in luniile august/septembrie ma vor suna si ma vor programa pentru probe. eu afland intre timp de acest dosar m-am prezentat din nou la acest birou, explicandu-mi prezenta. la care acel personaj mi-a spus ca dosarul de candidat il voi face abia dupa ce le vin lor in aceste luni dosarele cu locurile disponibile. din cate am aflat eu, dosarul trebuie facut inainte de a fii chemat la probe. ideea pentru care am scris pe acest site este ca eu chiar nu mai stiu ce sa cred. pe site'ul ministerului apararii scrie acelasi lucru pe care il stiu de la persoane care sunt in acest moment in armata, dar vin cei de la centru info si imi dau peste bot...care e varianta buna? de ce nu vor sa imi spuna in fata de au de zis gen:nu vreau sa iti fac dosaru pentru ca pur si simplu mutra ta ma indispune sau idiotenii de genu.cu ce ii incurc eu acolo? cu nimic, dar tot nu imi dau ei mie dreptate.si banuiesc ca o am.acum sunt curioase ce o sa ziceti voi.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Poate au vrut sa-ti spuna discret, neputand sa o faca direct, ca nu e un loc pentru o fata? happy Pe de alta parte, din aprilie pana in septembrie este timp destul sa le vina lor instructiunile cu nr. de locuri disponibile pentru anul asta si sa-ti faci si dosarul de care vorbesti. Ei primesc prin mai-iunie numarul de locuri disponibile si pana in septembrie se pregatesc si depun dosarele. Ti-as sugera sa mai incerci spre sfarsitul lunii mai sa vezi ce informatii noi au, si eventual sa le dai un telefon inainte, sa nu te duci direct la ei degeaba.