| anonim_4396 a întrebat:

am o prietena care a facut academia de politie si a iesit ofiter apoi a dat un examen si a intrat la procurori, apoi a da iarasi un examen si acum este judecator. mi se pare prea simplu ..totusi,as putea face la fel?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am impresia ca nu stii prea bine despre ce este vorba.
Prietena ta a facut si facultatea de drept, apoi a dat examen pentru Institutul National al Magistraturii (atat procurorii, cat si judecatorii, trebuie sa urmeze cursurile acestui institut), a urmat cursurile 2 ani si in anul 2 a ales judecator, a reusit la examenul de absolvire si a fost numit judecator stagiar, abia dupa stagiu trebuie sa reuseasca la examenul de definitivat si sa fie numita judecator prin decret prezidential. Nu exista, in prezent, o alta cale pentru a fi judecator. Numai bine!