| belle2009 a întrebat:

Bună,
Am o prietenă studentă la Psihologie dar nu îi place această viitoare meserie de psiholog și vrea să dea la medicină are 21 ani
Credeți că este târziu?
Dar vrea să-și facă și ea un trai decent incă din timpul facultății de Psiho cum să facă?

Răspuns Câştigător
| S3c0ndSh0t a răspuns:

Niciodata nu este prea tarziu. In timpul facultatii se poate angaja pentru a avea un trai decent. Totul depinde de ea, sa ii placa meseria de viitor medic

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este tarziu, poate da linistita daca este pasionata de domeniul medical.
E greu sa iti faci un trai decent in timpul facultatii de medicina, fiindca invatatul iti ia, in medie, 14 ore pe zi (mai mult in sesiuni, mai putin in vacante). Totusi, daca stie, de exemplu, foarte bine o limba straina, poate lucra de acasa ca traducator, chestie care ii poate ofer castiguri bune chiar lucrand putin (cateva ore pe zi). De asemenea poate castiga bine fiind programator sau designer web, dar trebuie sa se priceapa si nu e simplu. Nu poate merge la un loc de munca cu program fix (doar daca e de noapte), fiindca la facultatea de emdicina trebuei sa ai prezenta constanta macar la laboratoare (5-6 ore pe zi)

| Adry05 a răspuns:

Buna!
Daca invata, da. Si vara-mea a facut o astfel de trecere. A facut primul an la psihologie si anul urmator a dat examen pentru medicina si a luat.

| Anonimuserr a răspuns:

Nu e tarziu dar va termina la 27 de ani e ok si asa. Nu conteaza varsta. Daca ai o pasiune majora poti sa te apuci si la 30 de ani de medicina dar vei iesi medic rezident mai intai. Dar in general se fac facultati la tinerete cand esti tanar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa fie tarziu, bafta.