| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, as vrea sa fac o facultate dar nu stiu ce facultate sa fac (ceva ce nu implică calcule sau sport) admitere pe baza de dosare, bac, diplome de olimpiade etc. As vrea totusi sa nu o fac degeaba, daca fac o facultate sa imi si gasesc un job. Vreau sa fac ceva cu viata mea, nu vreau sa fiu un simplu angajat, nu ma vad așa. Dar nu stiu ce sa fac. PS: sunt din Jud Arad.
Am nevoie de niste sfaturi, multumesc.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista facultate care sa vina cu loc de munca asigurat!
Azi toata lumea face facultate ca asa este moda, dar locurile de munca nu se gasesc, pentu ca ies la concurs 2-3 posturi pe an, dar din facultate ies 2000-3000 pe an.
Ce se intampla cu restul?
Nimic, stau acasa si cand se plictisesc de stat, merg si muncesc pe unde pot, pe pozitii de vanzator, agricultor, femeie de servici samd.

| Drkurt01 a răspuns:

Orice facultate faci, tot angajat ramai.
Poti sa incerci sa-ti deschizi ceva, daca nu vrei sa muncesti ca angajat, sau sa ai o idee originala ca Zuckerberg Si Gates.
Problema e ca e destul de scump si riscant.))
Lăsând asta la o parte, nu as avea cum sa-ti spun eu la ce facultate sa te duci. Depinde ce ti-ar placea sa faci.
Ai putea sa faci drept, psihologie, medicina...
E o alegere destul de importanta, asa ca gândește-te bine.
Bafta.