| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema in alegerea facultatii. Pe de o parte as vrea sa dau la avocatura...pe de alta la procuratura si pe de alta la psihologie [pentru a o urmai mai departe in cadrul politiei sau armatei] insa nu stiu ce sa aleg:[ Help me! Ma mai gandeam la facultatea de limbi [engleza-koreana] insa nu stiu ce as putea continua cu easad

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista facultate de avocatura ori procuratura, pentru aceste profesii trebuie sa faci facultatea de drept si apoi sa urmezi caile de intrare in fiecare profesie. Cu facultatea de limbi poti fi traducator ori profesor. Numai bine!

| TheAce a răspuns:

Prin avocatura ma gandesc ca te referi la a intra in Barou la finele celor 4 ani de Drept. Cat despre procuratura, acolo e un pic mai complex, dupa cei 4 ani de drept mai ai de dat niste examene pentru a ajunge procuror. Dar din aceste 2 variante am inteles ca te-ar pasiona Dreptul (Facultate de avocatura si procuratura evident ca nu exista). Ai mai mentionat si psihologia, facultate si meserie de mare viitor in Romania, mai ales daca asa cum spui si tu, ai vrea sa devii psiholog criminalist (in cadrul politiei/armatei). Cel mai simplu ar fi sa urmezi ambele facultati daca tot iti plac la fel de mult. Astfel nu va trebui sa-ti para rau ca ai ales e nu-ti doreai. Le poti face in paralel sau consecutiv. Cu faculta de limbi devii translator, profesor universitar(asistent dupa care trebuie sa incepi doctoratul) sau alte meserii derivate din aceste domenii.