| Alynutza5 a întrebat:

Buna am o tema pentru ora de dirigentie in care trebuie sa scriu ce vreau sa devin. Deci eu vreau sa devin profesor de engleza, ce cursuri sau facultate trebuie sa fac pentru a deveni.P.S sunt in clasa a8a

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Tema iti cere sa spui ce doresti sa devii, nu si cum ajungi acolo. Oricum, pentru profesor de limba engleza exista facultate in acest scop, unde poti merge atunci cand vei termina un liceu oarecare, dar sa ai bacul luat.

2 răspunsuri:
| mariann8 a răspuns:

Te duci la liceu pe profil pedagogic, nu ştiu dacă e obligatoriu asta, şi după dacă iei bacalaureatul, te duci la o facultate cu profil pedagogic şi apoi îţi alegi materia din cate ştiu eu, baftă!

| AliGab a răspuns:

Potiti face orice liceu, dar pentru a merge pe latura de pedagogie poti face un liceu cu profil uman (filologie de exemplu) sau cu profil pedagogic. Dupa care este obligatoriu sa iei bacul care te ajuta sa intri la facultate. Cel mai apropiat profil pntru meseria de profesor de engleza este facultatea de limbi straine cu profil de engleza. Cred ca la aceasta facultate sunt incluse si cursurile de pedagogie necesare meseriei de profesor. Daca nu sunt incluse aceste cursuri la facultatea propriu-zisa, le poti urma in afara cursurilor facultatii, dar nu stiu daca sunt gratuite. Succes