| AlexandraN21 a întrebat:

Bună! Am programare la oftalmolog la clinica Regina Maria din București. M-am programat prin telefon având abonament de angajat.
O să mi se prescrie rețeta pentru ce dioptrii am (adică dacă mai trebuie să plătesc ceva pentru acest lucru).

Mulțumesc pentru răspunsuri!

4 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

De obicei unde se fac ochelari se face si determinarea dioptriilor.
Daca ai abonament de la job nu ar trebui sa mai platesti nimic.

| eliancodrut a răspuns:

Pentru consultatie nu.

| AlexandraN21 explică (pentru eliancodrut):

Cum adică? Doar îmi verifică dacă mi-a crescut dioptria și nu îmi dă nimic la mâna? Păi și eu cum îmi fac ochelari dacă n-am rețetă?

| eliancodrut a răspuns (pentru AlexandraN21):

Nu ai inteles.
Orice consultatie medicala se sfarseste prin prescriptie medicala. La oftalmologie, daca este vorba de vedere, iti prescrie ochelari, iar cu prescriptia respectiva mergi la un atelier care confectioneaza ochelari de vedere. Unele ateliere (magazine) de confectionare de ochelari de vedere au acreditati si medici oftalmologi.
Bineinteles ca trebuie sa platesti consultatia medicului si confectionarea ochelarilor la atelierul oftalmologic.
Consultatia are un cost diferit, de la medic la medic de 200-300 lei. Ochelarii, In functie de lentile si rame costa in jur de 500 de lei.
Nu-ti trebuie trimitere de la medicul de familie, deoarece nici consultatia oftalmologica, nici confectionarea ochelarilor nu sunt gratuite sau compensate. Trebuie doar sa te planifici la medic.
Cred ca acum ai inteles.