| Ioanaa2801 a întrebat:

Buna! Am și eu o curiozitate pentru mediciniști. Exista posibilitatea sa optezi pentru mai multe facultăți de medicina din țara? Sau, de exemplu sa pui atât medicina civilă cât și medicina militară? Sper ca m-am făcut înțeleasăhappy Multumesc!

9 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Da, daca au examenul de admitere in zile diferite poti sa te inscrii si sa te duci la cate vrei. Pentru medicina militatra se dau probele fizice si examinarea medicala inainte.

| Ioanaa2801 explică (pentru Eireann):

Multumesc mult!

| trophin a răspuns:

Cred ca trebuie sa dai anumite examene pentru orice medicina, si nu cred ca ai timp sa dai la mai multe

| trophin a răspuns:

Asa ca trebuie sa te hotarasti, unde vrei, psihiatrie, pediatrie, chirurgie, farmaceutic, dentar...

| Eireann a răspuns (pentru trophin):

Nu. Facultatea de medicina este una pentru toate specializarile mai putin stomatologie/dentara care este alta facultate si Facultate de farmacie care este iar complet diferita. Facultatea de medicina dureaza 6 ani de zile dupa care se da examenul de rezidentiat -atunci in fuctie de optiunile tale si media obtinuta esti repartizat la o specialitate. Rezidentiatul dureaza diferit in functie de specialitate si by the way "medicina de familie" este o specialitate - se face rezidentiat ca la toate celelalte.
Medicina militara e diferita -se face doar la Bucuresti si Targu Mures, combina partea academica cu instructie militara si la sfarsit esti repartizat in urma unui examen de rezidentiat in spitale militare -aici se tine cont mai mult de nevoile lor decat de optiunea ta. De asemenea primesti grad militar. Partea buna este ca la medicina militata toate locurile sunt "la buget", cazarea si masa e asigurata plus loc de munca dupa ce termini.

| trophin a răspuns (pentru Eireann):

Mersi de informatie

| trophin a răspuns:

Sau militar

| trophin a răspuns:

Exista doctor generalist, doctor de familie, dar esti un pur si simplu doctor care a facut o facultate la seral

| trophin a răspuns:

Nu e ca si cum depui dosarul ca la chimie sau fizica si astepti sa fii acceptata