| Delias94 a întrebat:

Buna,am si eu o intrebare.
Am terminat facultatea de Litere si Arte, profil romana/engleza, dar acum la sfarsit de drum parca nu ma mai vad in ipostaza de profesor si la masterat vreau sa ma reprofilez pe altceva. Aveti vreun sfat si pt mine?
Multu anticipat!

Răspuns Câştigător
| CtrlAltDelicious a răspuns:

Eu as zice ca ai avea un loc bun de munca in turism, cu ajutorul englezei.
Se cauta destul de multi translatori in tara noasta sau in alte tari.
Sau ai putea sa pleci intr-o tara cum ar fi Anglia, din nou engleza este un punct forte, ce n-ai putea face.
Bafta in continuare!

2 răspunsuri:
| moshulica a răspuns:

Buna seara,
As fi avut un sfat foarte bun, acum 6 ani! Atunci trebuia aleasa meseria pe care s-o practici toata viata. Era necesar ca parintii sa-ti pretinda sa alegi un drum de urmat. Cum timpul nu poate fi dat inapoi, imi dau si eu cu parerea...
Alegerea unui nou domeniu de activitate nu e ceva foarte grav, doar pierderea a 2-3 ani (presupunand ca vei folosi totusi o parte din cunostintele acumulate). Daca insa vei alege ceva la plezneala, care nu te atrage foarte tare, atunci devine foarte grav. Ar insemna ca nu-ti place deloc munca si preferi comoditatea statului in banca, intretinut de parinti. Fie vorba intre noi, viata de student/masterand e destul de lipsita de griji, presarata cu multe distractii, ne dezlipim greu de ea. Trebuie totusi s-o lasi in urma si sa-ti croiesti un drum in viata! Gandeste-te cum sa faci sa traiesti pe propriile piciare fiindca nu mai esti copilul parintilor ci fiul lor. Fiu de care pot fi mandri ori... Stiu ce vorbesc, am trei copii mari. Tuturor le-am cerut ca in prima zi a clasei a XI-a sa spuna ce facultate vor sa faca pentru a directiona studiile in ultimii doi ani de liceu. Isi practica meseriile alese de ceva ani (peste 10) si nu s-au gandit niciodata sa renunte la ele.
Alegerea e a ta. Mai copilaresti ceva ani ori incerci sa traiesti din munca proprie?

| neutrino a răspuns:

Da-ti masterul in "Stiinte politice".